Aktualności
Rudawy Janowickie
turystyka, tajemnica, marzenia...

II Dolnośląski Festiwal Tajemnic na Zamku Książ w Wałbrzychu

Zapraszamy na nasz wykład godz 13 00 Zamek Książ

 „Miasto, który wyleciało w powietrze”

16.08.2014 Sobota Blok 1 – Sala A

„Dolnośląski Festiwal Tajemnic” jest projektem autorskim Joanny Lamparskiej, dziennikarki i podróżniczki, autorki wielu książek o tajemnicach Dolnego Śląska, od kilkunastu już lat promującej region dolnośląski poprzez jego tajemniczość. „I Dolnośląski Festiwal Tajemnic”, który odbył się  w dniach 16-18.08.2013okazał się sukcesem.

W ciągu dwóch pełnych dni trwania festiwalu (od piątku godz. 17.00 do niedzieli godz. 14.00) sprzedanych zostało ponad 13 tysięcy biletów oraz 500 karnetów, a łączna liczba odwiedzających wyniosła około 20 tysięcy. Dzięki temu Dolnośląski Festiwal Tajemnic urósł do rangi największej imprezy o takim charakterze na Dolnym Śląsku i jednej z najważniejszych w Polsce.

Skarby, Klątwy, Tajemnice...

Dolnośląski Festiwal Tajemnic na Zamku Książ w
Wałbrzychu.


15-17 sierpnia 2014 roku
Polski skrawek Egiptu
15.08.2014 Piątek

11.00 Otwarcie Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic – Joanna Lamparska, dyrektor DFT i Krzysztof Urbański, Prezes zarządu spółki Zamek Książ w Wałbrzychu

Sala Balowa

Joanna Lamparska przybliży program Festiwalu, natomiast Krzysztof Urbański opowie o odkrytych w ostatnich miesiącach tajemnicach zamku Książ oraz o postępach w poszukiwaniach grobu księżnej Daisy.
11.30

„Pełne fantazji podróże Hochbergów"

Księżna Daisy w długiej sukni i w bogato zdobionym kapeluszu zwiedzała Egipt na wielbłądzie, a w Indiach jeździła na wrotkach. Kuzyn księżnej paradował w płaszczu ze strusich piór kultywując japońskie zwyczaje. Podróże właścicieli Książa bywały często bardzo niekonwencjonalne...

Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless odkrywa tajemnice podróżujących właścicieli Książa
12.30

Żarówki faraonów, helikopter i łódź podwodna sprzed 3 tysięcy lat – czyli starożytny Egipt poza turystycznym szlakiem

Czy starożytni Egipcjanie mieli żarówki? Gdzie je można zobaczyć? Tomasz Bonek, podróżnik, pisarz i redaktor naczelny Money.pl opowie, jak niekonwencjonalnie zwiedzić Egipt i jego najbardziej tajemnicze zakątki. Obowiązkowe spotkanie, którzy nie chcą chodzić utartymi szlakami.
13.30 – 14.00 Dziedziniec główny

Rekonstrukcja napoleońsko – egipska

„Witamy w świecie Tajemnic Panie Denon!" . Vivant Denon – awanturnik, malarz, naukowiec i późniejszy założyciel Luwru – razem z wyprawą Napoleona do Egiptu wyruszył „katalogować" Orient. Rozstawił swoje sztalugi, by razem z damą swojego serca i nieliczną ochroną namalować ruiny starego grobowca. W oddali słychać jednak krzyki resztek angielskich marynarzy, którzy penetrują ruiny w poszukiwaniu zdobyczy. Co z tego wyniknie? Piętnastominutowy epizod w wykonaniu Kompanii Kaperskiej z Gdańska i znanego trójmiejskiego artysty Daniela Saulskiego – śpiewaka, bon vivanta i społecznika stanowić będzie zapowiedź wszystkich rekonstrukcji czekających na nas w ten pełen tajemnic weekend.

image025
14.00

„Prawdziwa historia Angielskiego Pacjenta, czyli jak w czasach Daisy odkrywano Egipt do dziś nieodkryty" – Joanna Lamparska

Nie ma już takich poszukiwaczy skarbów! Joanna Lamparska, wraz z grupą naukowców w wielu krajów, spędziła dwa tygodnie na Pustyni Libijskiej wędrując śladami księcia Kamala, następcy egipskiego tronu i księcia Almasy'ego, głównego bohatera, nagrodzonego ośmioma Oskarami, „Angielskiego Pacjenta". Arystokraci chcieli odkryć tajemniczą, pełną złota oazę, natrafili na znacznie większy skarb.
15.00

„Klątwa jest cierpliwa, czyli co czyha na odkrywców, nie tylko, królewskich grobowców" – dr Bogumiła Szponar

Co czyha na archeologów eksplorujących groby? Czym jest klątwa faraonów? Czy poszukiwacze powinni bać się kryp i mogił, które eksplorują? Na te pytania odpowie dr hab Bogumiła Szponar , mikrobiolog z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu.
16.00

„Tajemnice wnętrza mumii, czyli badania w świetle...promieni rentgenowskich" – prof. Andrzej Urbanik

Prof. dr hab. med. Andrzej Urbanik, Kierownik Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i znany podróżnik zajmuje się zastosowaniem radiologii do odkrywania tajemnic przeszłości. Profesor przeprowadził m.in. badania radiologiczne mumii egipskich, szkieletów z dawnych cmentarzysk a także szczątków gen. Władysława Sikorskiego. Podczas festiwalu opowie m.in. jak badał wrocławską mumię.

mumia
17.00

„Jak smakują mumie, czyli historia egipskich mumii na Śląsku" – Monika Urbanik

Mgr farm Monika Urbanik, starszy kustosz w Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawi fascynującą historię światowego handlu mumiami przeznaczonymi na leki. Również na Dolny Śląsk przewożono setki zmumifikowanych ciał, które po sproszkowaniu były sprzedawane jako cudowny medykament na wszelkie choroby.
18.00

„Indiana Jones na tropie, czyli spotkanie z prof. Andrzejem Niwińskim, gościem specjalnym festiwalu"

Prof. Andrzej Niwiński fascynująco opowiada o tym, jak szuka grobowców egipskich władców, czyli wszystko co chcielibyście wiedzieć o przeszłości faraonów i tajemnicach archeologii.
20.00

„W obronie skarbów Orientu....?" – rekonstrukcja historyczna na dziedzińcu

Marynarka angielska okrada egipskie grobowce. Mają dobrego doradcę, gdyż ich więzień – znany francuski badacz Vivant Denon pod ostrzem ich bagnetów „dowodzi" grabieżą. Ku chwale Albionu! Jednak na ich drodze pojawia się niespodziewany przeciwnik, gdyż właśnie przed kilkoma dniami w Egipcie wylądowała armia Generała Bonapartego. Jak skończy się to niefortunne spotkanie? Czy „wybawiciele" nie okażą się gorsi niż złodzieje?

image029
21.00

„Mumia" – koncert zespołu Czerwie

Grupa brytyjskich archeologów pod przewodnictwem sir Josepha Whemple'a odkrywa mumię Imhotepa liczącą sobie 3700 lat. Kiedy jeden z młodych archeologów otwiera zwoje Thoth i odczytuje na głos ich zawartość, mumia ożywa. 10 lat później sir Joseph powraca w tamto miejsce ze swym synem Frankiem. Nie wiedzą, że mumia ukrywa się jako tajemniczy Egipcjanin Ardath Bay, który pomaga archeologom w odkryciu grobowca swej dawnej ukochanej.

Kultowy niemy film „Mumia" z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu „Czerwie". Premiera!

the-mummy-1932

logo

Między nami poszukiwaczami
16.08.2014 Sobota

Blok 1 – Sala A

10.00

„Tajemnicze przypadki śmierci w Karkonoszach" – Justyna Sasin – Spyrka

Katastrofy lotnicze w czasie II Wojny Światowej w Karkonoszach. Justyna Sasin –Spyrka z fundacji Memento opowiada o zagadkowej śmierci gajowych ze strzelaniną jak z westernu w tle... Kto brał w tym udział? Kto i dokąd leciał? Komu zależało na zachowaniu milczenia?
11.00

„Tajemnice Hochbergów – nie tylko tych z Książa i Pszczyny" – Arkadiusz Kuzio – Podrucki

Arkadiusz Kuzio Podrucki, jeden z najwybitniejszych znawców historii śląskich rodów opowie o sekretach słynnej rodziny.
12.00

„FHQu „Riese" – skalna twierdza Hitlera. Fikcje i Fakty" – Dariusz Garba

CDariusz Garba, autor książek i badacz tajemnic Gór Sowich odsłania najnowsze wyniki badań w podziemnych miastach Hitlera i porusza najbardziej kontrowersyjne kwestie związane z tajemnicami podziemnych miast.
13.00

„Miasto, który wyleciało w powietrze" – Natalia Poniatowska – Wasiak i Jędrzej Wasiak – Poniatowski

Natalia Poniatowska – Wasiak i Jędrzej Wasiak-Poniatowski, niespokojne dusze z Mniszkowa opowiedzą o prawdziwej historii Miedzianki, miasta, które zostało wysadzone w powietrze i dzisiaj straszy pokopalnianymi dziurami. Czy pewnego dnia miasto zapadnie się z powodu starych kopalni, czy Rosjanie szukali tu uranu i, w końcu, ile jest prawdy w opowieści o nazistowskim transporcie, który został tu ukryty.

Blok 2 Sala B
Złoto dla zuchwałych
10.30

„Tajemnice historii Ziemi Żarowskiej" – Bogdan Mucha

Żarowska Izba Historyczna od lat bada głównie okolice Żar, szukając zatopionego sprzętu militarnego, skarbów i odkrywając tajemnice okolicznych zabytków. Podczas festiwalu członkowie grupy opowiedzą o poszukiwawczych przygodach i swoich najważniejszych odkryciach.
11.30

„Prawo i poszukiwacze, czy prawo sprzyja poszukiwaczom?" – Dr Adam Grajewski

Dr Adam Grajewski – archeolog, doktor nauk prawnych oraz wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, od lat również jako funkcjonariusz policji zajmuje się problematyką zagrożeń dla dziedzictwa narodowego od strony praktycznej i teoretycznej. Podczas festiwalu opowie jak powinna wyglądać współpraca pomiędzy konserwatorem i amatorami poszukiwań. Jak wygląda ta sprawa w praktyce i skąd się biorą nieporozumienia pomiędzy archeologami i poszukiwaczami. Będzie ciekawie i gorąco.
12.30

„Jak i z kim szukać skarbów i dlaczego czasem lepiej wspólnie zgubić, niż samemu znaleźć" – Zielonogórska Grupa Eksploracyjna

Zielonogórska Grupa Eksploracyjna, jedna z najbardziej aktywnych i najbardziej oryginalnych grup eksploracyjnych na Dolnym Śląsku opowie o swoich przygodach, głównie w okolicy Ślęży. Skarb Kulmizów, podziemne fabryki na Ślęży i wiele, wiele innych niespodzianek.
13.30

„Poszukiwacz skarbów w muzeum" – prof. Maciej Trzciński

prof. Maciej Trzciński, dyrektor wrocławskiego Arsenału opowie o trudnej współpracy z eksploratorami. Dowiemy się m.in. czy opłatach się odnieść znalezisko do muzeum?
14.30

REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA

Pokaz artyleryjski wraz z wykładem specjalistów historyków. I Wojna Światowa to przede wszystkim artyleria. W Zamku Książ będziemy mieć niesamowitą szansę zobaczenia części tego najbardziej śmiercionośnego arsenału Wielkiej Wojny w akcji. Tym razem nie będzie to zwykła rekonstrukcja, lecz pokaz dział artyleryjskich – sposobu ich obsługi, mechaniki działania kanonierów jak i samej konstrukcji. „Zagra" artyleria rosyjska – armata „Prawosławna", miotacze min produkcji austriackiej, oraz proste działa czarnoprochowe służące do zrywania zasieków. Uwaga! Huk będzie niesamowity dlatego osoby wrażliwe prosimy o zostanie w domach.

Blok 3 Sala A
15.00

„Zamek w Kamieńcu Ząbkowickim, czyli 96 kilometrów kwadratowych tajemnic" – Mateusz Gnaczy

Mateusz Gnaczy – pasjonat zamku w Kamieńcu Ząbkowickim i Działacz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamienieckiej opowie o odkryciach i ciągle nieodkrytych tajemnicach jednego z najbardziej fascynujących zabytków Dolnego Śląska- rezydencji królewny Marianny Orańskiej.
16.00

„Herbert Klose – uczestnik czy ofiara" – dr Jacek Kowalski

Herbet Klose, oficer niemiecki który, o dziwo, po wojnie pozostał na Dolnym Śląsku. Od końca lat czterdziestych znajdował się w sferze zainteresowania MBP/UB/SB. Najpierw podejrzewany o szpiegostwo i działania wrogie Polsce Ludowej, potem został niemal świadkiem koronnym w sprawie ukrywania tzw. złota wrocławskiego. Przez wiele lat był inwigilowany, a służby specjalne zrobiły wiele, by mu zohydzić życie. Kim był naprawdę ? Czy brał udział w „ukrywaniu skarbu" , czy też stał się mimowolną ofiara „odkrywania skarbu" ? A może coś jest na rzeczy... O tym dr Jacek Kowalski.
17.00

„Tajemnice zamkowych piwnic, czyli szlakiem ukrytych skarbów" – Joanna Lamparska

Joanna Lamparska, autorka popularnych książek o tajemnicach Dolnego Śląska opowie o odkryciach i dziwnych historiach związanych z dolnośląskimi zabytkami.

Blok 4 Sala B
15.30

„Tajemnice Zakładów Lotniczych Zitwerke" - Łużycka Grupa Poszukiwawcza

Łużycka Grupa Poszukiwawcza od lat bada tajemnicę tajemniczych relacji dotyczących potężnych obiektów militarnych na terenie Sieniawki Członkowie LGP są pewni że w Sieniawce był obóz pracy i fabryka silników turboodrzutowych do samolotu Messerschmitt Me 262 „Schwalbe" . Nadal nierozwiązaną tajemnicą pozostaje podziemna część kompleksu i jej przeznaczenie. Prace poszukiwawcze ciągle trwają
16.30

„Zamek Książ, do wnętrza tajemnicy" Tomasz Jurek

Tomasz Jurek z Wałbrzyskiej Grupy Poszukiwawczej opowie o najnowszych badaniach w zamku Książ.
17.30

Gość specjalny Olaf Popkiewicz, archeolog pól bitewnych, opowiada o śladach wojny znajdowanych w ziemi.
19.30

REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA – „Piekło wojny oraz mężne serca"

„Pod względem zasięgu, okrucieństwa, a przede wszystkim totalnego charakteru stała się ona precedensem. Pierwsza wojna światowa zapoczątkowała wiek wojny totalnej, wiek w pełnym znaczeniu tego wyrazu wojny globalnej.(...) Przed latami 1914–1918 nigdy nie było wojny, która by pochłonęła tyle ogólnych zasobów tak wielkiej liczby kombatantów i która by objęła swym zasięgiem tak ogromne połacie ziemi. Nigdy jeszcze nie było uwikłanych w wojnę tyle narodów. Nigdy przedtem nie pozbawiono życia tyle ludzi i w tak masowy i bezwzględny sposób." - H. W. Baldwin, World War I

image035

Nasze przedstawienie ma zamiar pokazać I Wojnę Światową przez pryzmat pojedynczych ludzkich losów – będzie to bardziej teatr niż rekonstrukcja, gdyż na jednym polu spotkają się Prusacy, Rosjanie, Austriacy, Amerykanie, Francuzi i Anglicy. Dlaczego tak? Gdyż ponad 15 milionów tych dzielnych żołnierzy spoczęło w tych samych, ciemnych grobach – wepchnięci tam obłędem jednostek siedzących na europejskich tronach. Nasza rekonstrukcja pokaże horror broni maszynowej, potęgę artylerii, okrucieństwo ataków gazowych, ale i poświęcenie pojedynczych osób, odwagę i mężne ludzkie serce, które błyszczały w pyle i błocie. Wszystko to z użyciem trójwymiarowego dźwięku, pirotechniki, strzelającej broni oraz światła. Zapraszamy!

Co łączy Polskę z Japonią?
17.08.2014 Niedziela
Sala I
10.00

Nasz gość specjalny - Hiroshi Kojima

Kowal mieczy japońskich Keiun Naohiro – jeden z najważniejszych żyjących kowali Cesarstwa Japonii wprowadzi nas w fascynującą historię miecza japońskiego. Hiroshi Kojima – bo tak brzmi jego prawdziwe imię jest w piątej generacji dziedzicem kowali linii pochodzącej od Taikeia Naotane . Kuje miecze od prawie pół wieku – przez lata zdobył wiele prestiżowych nagród i piastował rolę inspektora mieczy Cesarstwa Japonii w prefekturze Saitama. Kowale japońskich mieczy bardzo rzadko opuszczają swój kraj dlatego spotkanie z panem Kojima będzie niesamowitą okazją by dowiedzieć się u źródła czym jest piękno japońskiego miecza, jak one powstają i jaka jest ich historia. Sam kowal wykonuję miecze w stylu późnego okresu Kamakura-Nambokucho. Jeśli chcą Państwo wziąć taki miecz do ręki – zarówno współczesne głownie jak I te mające ponad 600 lat zapraszamy na wykład naszego niesamowitego, wyjątkowego gościa specjalnego. Wykład będzie opatrzony wstępem, moderacją i tłumaczeniem Pawła Nowaczka – przyjaciela kowala na zaproszenie którego przyjechał nasz gość specjalny, oraz panów Jakuba Zamęckiego i Krzysztofa Polaka – dwóch kolekcjonerów mieczy japońskich, którzy cieszą się uznaniem i sławą w polskich środowiskach nihinto.

12.30

Zbigniew Juszkiewicz – legenda polskiej sztuki wyrobu oręża

Zbigniew Juszkiewicz – legenda polskiej sztuki wyrobu oręża – szabelnik i płatnerz. Znawca militariów i wybitny kolekcjoner rodem z Piły. I choć urodzony już w XX wieku bardziej pasuje do XVI wiecznej rzeczywistości, której stał się wielkim propagatorem. Czy to za sprawą swoich wyrobów kowalskich (które uchodzą za najlepsze w Europie), czy swoich spektakli (które tworzy w ramach organizacji „Theatrum Historica", której jest prezesem) umie przenieść widzów do czasów kiedy honor był ważniejszy niż pieniądz, gdzie odwaga była cenniejsza niż znajomości, a Biały Orzeł bronił Europy przed naporem ze Wschodu. Do czasów gdy naszym symbolem była karabela, husaria i ten błysk wolności, który uczynił Rzeczpospolitą Obojga Narodów czymś wyjątkowym na kartach historii nie tylko Europy, ale i świata. Zbigniew Juszkiewicz na Zamku Książ przedstawi swoją kolekcję oryginalnej polskiej broni białej. Opowie jak powstawała, jak działała (demonstrując jej wytrzymałość) oraz jak się nią posługiwano. Będzie to piękna opowieść poprzez historię i rzemiosło najwyższej jakości, które będzie godnie reprezentować nas w zestawieniu ze sztuką kowalstwa japońskiego. Jest to też świetna i chyba jedyna w historii Polski, okazja, gdy mistrzowie kowalstwa rodem z Japonii i Polski będą mogli podyskutować na temat swoich narodowych oręży, które choć powstawała pod innym niebem mają ze sobą wiele wspólnego. A więc karabela, czy katana? Zapraszamy Państwa na wykład, a sami się Państwo przekonacie.

Sala B
11.00

„KRAINA ŚLEPCÓW. Jak giną dolnośląskie pałace." – Hannibal Smoke
12.00-13.00

„TAGEN EXPLORER HYDE PARK"

Spotkania z poszukiwaczami skarbów i najbardziej szalone opowieści o eksploracji pod patronatem Tagen TV.
13.00

REKONSTRUKCJA – POŻEGNANIE

„Gdy ucichną działa" – I Wojna Światowa ma się ku końcowi. Europa przeorana jest pustymi polami śmierci i tysiącami kilometrów okopów. Ostatnie jednostki pruskie pozostały przy resztkach fortyfikacji przed zrujnowanym zamkiem. Jaki będzie ich los? Czy powrócą do domu? Czy te straszna lata – okres „samobójstwa Europy" chociaż dla tej grupki zakończą się szczęśliwe? A może ostatnia „remerquestowski" pocisk zakończy ich ulotny żywot? Przekonacie się Państwo przychodząc na dziedziniec Zamku Książ.

Dodatkowe atrakcje:

„Drums and Pipes" – Częstochowa Pipes & Drums to jedyna orkiestra wykonująca tradycyjną szkocką muzykę w Polsce na Wielkich Dudach Szkockich. Zespół został założony przez Tomka Ujmę w 2002 roku. Każdy zespół typu pipes & drums składa się z dwóch sekcji: dudziarskiej i bębniarskiej. Przypomną dla nas muzykę wojskową z czasów I wojny światowej.

drumsandpipes

Częstochowa Pipes & Drums

Ekspozycja broni historycznej – wyeksponowanych zostanie kilkadziesiąt sztuk broni strzeleckiej w różnych epok, począwszy od broni z jakiej korzystano w armiach państw europejskich oraz Stanów Zjednoczonych u schyłku XIX stulecia, aż do współczesnych karabinków szturmowych jakimi posługuje się Wojsko Polskie w czasie pełnienia misji bojowych oraz wojska NATO. Będzie można nie tylko dotknąć poszczególnych egzemplarzy broni ale także samodzielnie poznać jej praktyczne działanie strzelając z amunicji ćwiczebnej.
Zastrzegamy możliwość wprowadzania zmian w programie.

SiteLock