Turystyka konna
Rudawy Janowickie
turystyka, tajemnica, marzenia...

Powstaje Rudawski Szlak Konny

Rudawski Szlak Konny

Od kilku lat można zaobserwować wzrost zainteresowania turystyką konną. Nic dziwnego, skoro ta forma aktywnego wypoczynku oferuje tak wiele doznań – bliższy kontakt z przyrodą – zwierzyną leśną, no i koniem, na którym się jedzie. Łącząc to z walorami krajobrazowymi i kulturowymi Rudaw Janowickich, Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej daje gotowy przepis na wspaniale spędzony czas i dobrą zabawę.

Jednak, aby możliwe było uprawianie tej formy rekreacji, oprócz przygotowanych odpowiednio koni, niezbędna jest również infrastruktura. W regionie funkcjonuje kilka ośrodków jeździeckich, które organizują rajdy konne. Do niedawna nie było jednak sieci szlaków konnych, po których można by się poruszać (poruszanie się konno po lasach jest dozwolony wyłącznie po ścieżkach wyznaczonych przez nadleśniczego, a takich u nas brakuje). Przez wiele lat jedynym szlakiem na naszym terenie był Sudecki Szlak Konny biegnący od Lądka Zdroju do Kliczkowa. Była to jedna „nitka”, którą można było podążać, bez możliwości zmiany trasy na inną. Niedawno powstała sieć szlaków konnych na Ziemi Kamiennogórskiej, łączących się ze szlakami czeskimi (okolice Lubawki). Dla turystów przyjeżdżających w region Kotliny Jeleniogórskiej oraz samych mieszkańców, możliwość korzystania z turystyki konnej pozostaje wciąż bardzo ograniczona. Brak jest, bowiem, sieci szlaków konnych na tym terenie.

Dlatego też, Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Ducha Gór podjęło inicjatywę utworzenia sieci górskich szlaków konnych na obszarze Rudaw Janowickich i ich okolic pod wspólną nazwą Rudawski Szlak Konny. W 2013 roku, dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, zaprojektowano, uzgodniono i oznakowano w terenie 100 km szlaków konnych.  

Autorką projektu jest Natalia Poniatowska-Wasiak – znakarz górskich szlaków jeździeckich PTTK i instruktor jazdy konnej. Trasy prowadzą przez najciekawsze miejsca Rudawskiego Parku Krajobrazowego i okolic – od zamków i pałaców, przez liczne punkty widokowe, do niezwykłych formacji skalnych, czy dolin rzecznych. Są to m.in. zamek Bolczów, pałace w Bobrowie, Łomnicy, Bukowcu, Karpnikach, Sokoliki, Starościńskie Skały, Skalnik (945 m n.p.m.), czy Kolorowe Jeziorka.

Zaprojektowana została pętla obiegająca Rudawy Janowickie z kilkoma łącznikami. Daje to jeźdźcom możliwość wyboru tras przejazdu odpowiadających ich możliwościom i oczekiwaniom - mówi Natalia Poniatowska-Wasiak.

Co ważne - sieć ta łączy się z Sudeckim Szlakiem Konnym oraz siecią szlaków konnych istniejących na Ziemi Kamiennogórskiej. Można, więc korzystając z tych szlaków podziwiać nie tylko walory Rudawskiego Parku Krajobrazowego, ale również okolic Kamiennej Góry – aż po Chełmsko Śląskie i Okrzeszyn. Istnieje również możliwość wybrania się rajdem do Czech.

Należy jednak podkreślić, że obecnie w Rudawach Janowickich zrealizowany został pierwszy etap prac i szlaki te nie zostały jeszcze oddane do użytku. Docelowo muszą zostać wyposażone w tablice informacyjne z mapami i regulaminami oraz w oznakowanie specjalne, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa poruszania się po tych szlakach.

Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości, uda się również zbudować na tym szlaku odpowiednią infrastrukturę dla rajdów konnych – miejsca popasu, koniowiązy, wodopoje, itp. dodaje Dorota Goetz, prezes Stowarzyszenia LGD Partnerstwo Ducha Gór.

Więcej szczegółów na temat Rudawskiego Szlaku Konnego wkrótce będzie dostępnych na naszym portalu oraz www.duchgor.org, gdzie będzie dostępny m.in. dokładny przebieg szlaku w formie śladu GPS.

 

 

 

 

 

SiteLock