Turystyka rowerowa
Rudawy Janowickie
turystyka, tajemnica, marzenia...

Sześć zasad odpowiedzialnej jazdy po górach

IMBA - Międzynarodowa Federacja Kolarstwa Górskiego przedstawiła 6 zasad odpowiedzialnej jazdy po górach:  •     Jeździj tylko po otwartych szlakach. Respektuj ograniczenia ruchu w parkach narodowych, rezerwatach i na terenach prywatnych. Jeśli chcesz poruszać się po terenie prywatnym, spytaj właściciela o zgodę. Przed wyjazdem zapoznaj się z przepisami parków narodowych w sprawie uprawiania turystyki rowerowej.
  •     Nie zostawiaj po sobie śladów. Nigdy nie zostawiaj po sobie żadnych śmieci. Nie jest wysiłkiem wożenie ze sobą pustych opakowań po batonach, czekoladzie, itp. Nie nadużywaj hamowania połączonego z blokowaniem koła - poza bieżnikiem niszczysz też podłoże. O ile to możliwe, staraj się nie jeździć po obszarach podmokłych. Kałuży na szlaku nie omijaj szerokim łukiem, niszcząc ściółkę wokół drogi.
  •     Kontroluj rower. Zachowuj pełną kontrolę nad swoim rowerem. Nigdy nie przeceniaj swoich umiejętności. Swój jednoślad utrzymuj w idealnym stanie technicznym.
  •     Uważaj na innych. Z odpowiednim wyprzedzeniem powiadom o swojej obecności. Bądź świadom, że nie tylko ty znajdujesz się na szlaku, w każdym momencie bądź przygotowany na pojawienie się innego turysty.
  •     Nie płosz zwierząt. Uważaj zarówno na zwierzęta dzikie jak i gospodarskie.
  •     Planuj wcześniej. Dokładnie zaplanuj trasę wycieczki, nigdy nie jedź w ciemno. Orientuj się w rozmieszczeniu schronisk, bacówek, dyżurek GOPR. Zostaw wiadomość gdzie się wybierasz, z kim jedziesz, oraz kiedy planujesz powrót.


Źródło:
http://www.aydam.org/staryserwis/poradnik_rowerowy_52.htm

SiteLock