Wycieczki w Rudawach
Rudawy Janowickie
turystyka, tajemnica, marzenia...

Wycieczka 04

NaN
Trasa: Janowice Wielkie PKP – Różanka – Przełęcz Radomierska- Radomierz (Wieża Widokowa)
Krótki opis:

Wędrówkę rozpoczniemy ze stacji kolejowej w Janowicach Wielkich. Prowadzić nas  będzie zielony szlak pieszy.

Specyfikacja

Długość trasy: 6,5 km
Czas przebycia trasy: 3 h
Pętla: Nie
Dojazd do punktu startu:
 • Kolej
 • Samochód
 • Inne
Wyjazd z punktu zakończenia:
 • Autobus
 • Samochód
 • Inne
Atrakcje na trasie:
 • Punkty widokowe
 • Kościoły
 • Pałace
 • Rzeki
 • Szczyty górskie
Najniższy punkt trasy: 388 m n.p.m.
Najwyższy punkt trasy: 620 m n.p.m.
Podejścia (łącznie): 250 m
Zejścia (łącznie): 198 m
Maks. nachylenie podejścia: 25 %
Maks. nachylenie zejscia: 21 %
Śr. nachylenie wejscia: 8 %
Śr. nachylenie zejscia: 6 %

Opis

Opis wycieczki:

Wędrówkę rozpoczniemy ze stacji kolejowej w Janowicach Wielkich. Prowadzić nas  będzie zielony szlak pieszy. Sama miejscowość położona na wysokości około 350-400 m n. p. m. w malowniczej dolinie rzeki Bóbr, pomiędzy Górami Kaczawskimi, a Rudawami Janowickimi. Stanowi siedzibę Gminy Janowice Wielkie. Wieś leży w sąsiedztwie Trzcińska, Miedzianki, Mniszkowa i Radomierz

Zabudowa częściowo rozciąga się wzdłuż rzeki Bóbr. Charakteryzuje się ona dużą różnorodnością architektoniczną. Od prostych drewnianych domków po okazałe wille, w większości, pochodzące z XIX w., będące obiektami objętymi ochroną konserwatorską. Janowice Wielkie stanowią rozwijający się ośrodek turystyczny z bazą noclegową i gastronomiczną. Przy drodze do stacji kolejowej stoi ciekawy drogowskaz znanego rzeźbiarza Hansa Brodenbergera. Wskazuje on kierunek Miedzianki, gdzie mężczyzna pcha beczkę do browaru, a drugi spieszy się na pociąg wskazując stację kolejową. Janowice Wielkie słyną również z unikatowej Alei Jarzęba Szwedzkiego, jak i innych drzew będących pomnikami przyrody. Na północnym brzegu rzeki Bóbr usytuowany jest zabytkowy pałac z XVI w. z malowniczym parkiem obfitującym w pomnikowe drzewa i fragmenty budowli parkowych. W 1952 roku przebudowano go na dom pomocy społecznej, który funkcjonuje znakomicie do dzisiejszego dnia. Przecinamy zielonym szlakiem linie kolejowa kierując się w stronę zabudowań pałacowych, schodząc w stronę rzeki Bóbr. Przechodzimy przez zabytkowy most wpisany do rejestru zabytków. most i kierujemy się w prawo. Widzimy dwa kościoły. Kościół parafialny Chrystusa Króla wzniesiony jako ewangelicki w XVIII w. Obok niego stoi kościół katolicki z XV w. wybudowany jako parafialny. Obecnie pełni rolę kościoła pomocniczego pw Wniebowzięcia NMP, na dachu którego umieszczony został krzyż pokutny. Oba kościoły odznaczają się bogactwem i różnorodnością zarówno w wyposażeniu jak i w architekturze. Następnie szosa wije się w górę kierując nas w stronę „Prewentorium” .Mieści się tutaj znany Zespół Profilaktyki i Rehabilitacji. Specjalizuje się on w leczeniu rehabilitacyjnym narządu ruchu i chorób oddechowych oraz dysponuje on ofertą wypoczynkową dla dzieci i dorosłych.

Mijamy  z prawej strony prewentorium ,nadal wiedzie nas zielony szlak. Tak zwaną drogą wojenna , drogą polna kierujemy się pod Różankę. Kiedy odwrócimy wzrok od lasy w druga stronę będziemy podziwiać panoramę Gór Sokolich, Karkonoszy oraz dolny Grzbiet Rudaw Janowickich. Wchodząc w las szlak stromo wspina się pod górę. podejście może nam zająć nawet godzinę. Kiedy wreszcie jesteśmy na miejscu zdobywamy szczyt Różanka 628 m n.p.m. Obok szczytu niegdyś stało schronisko.  „Ogród Różany” – tak nazywano miejsce na szczycie Gór Ołowianych. Początkowo stało tam małe schronisko, następnie w 1900 r. zbudowano drewnianą wieżę widokową. Ostatecznych kształtów schronisko, jakie widnieje na starych pocztówkach, doczekało się w roku 1930. Nadano mu nazwę „Różanka”. Cudowne wręcz widoki na okalające góry, malownicze wioseczki, tarasowe ogrody skalne, działały jak magnes na wędrowców. Urok tego miejsca prysł, kiedy w marcu 1946 roku schronisko zostało podpalone. Dziś to zapomniane miejsce czeka na tryśnięcie z popiołu.
Opuszczamy to miejsce lecz uwaga zmieniamy kolor szlaku z zielonego na czarny. My skręcamy na czarny szlak w lewo i schodzimy polnymi drogami do Przełęczy Radomierskiej zajmuje to około 10-15 min. Tu zakończymy nasza wycieczkę możemy skorzystać z pobliskiej gastronomi. Ze wsi Radomierz jest połączenie autobusowe z Jelenia Górą Wrocławiem.

 

SiteLock