Wycieczki w Rudawach
Rudawy Janowickie
turystyka, tajemnica, marzenia...

Wycieczka 05

NaN
Trasa: Pałac w Karpnikach - Karpnickie Stawy - Droga Królewska - Rzymski Amfiteatr – Wieża widokowa - Świątynia Ateny – Bukowiec
Krótki opis:

Rozpoczynamy wędrówkę w Karpnikach przy budynku biblioteki (przystanek autobusowy). Kierujemy się przez bramę folwarku, tam droga doprowadzi nas do Pałacu w Karpnikach otoczonym fosą.

Specyfikacja

Długość trasy: 6,9 km
Czas przebycia trasy: 3 h
Pętla: Nie
Dojazd do punktu startu:
 • Autobus
 • Samochód
 • Inne
Wyjazd z punktu zakończenia:
 • Autobus
 • Samochód
 • Inne
Atrakcje na trasie:
 • Producenci lokalni
 • Skały
 • Punkty widokowe
 • Kościoły
 • Zamki
 • Pałace
 • Stawy, jeziora
 • Rzeki
Najniższy punkt trasy: 368 m n.p.m.
Najwyższy punkt trasy: 469 m n.p.m.
Podejścia (łącznie): 161 m
Zejścia (łącznie): 126 m
Maks. nachylenie podejścia: 13 %
Maks. nachylenie zejscia: 13 %
Śr. nachylenie wejscia: 4,4 %
Śr. nachylenie zejscia: 3,7 %

Opis

Opis wycieczki:

Rozpoczynamy wędrówkę w Karpnikach przy budynku biblioteki (przystanek autobusowy). Kierujemy się przez bramę folwarku, tam droga doprowadzi nas do Pałacu w Karpnikach otoczonym fosą. Pałac wkomponowany jest w stary zabytkowy park. Pałac w Karpnikach powstał w XV wieku kilkakrotnie przebudowywany. Bywali w nim car Rosji Mikołaj I, Izabela Czartoryska i wielu innych znanych ludzi. Kiedy nasycimy się widokami Pałacu kierujemy się droga w stronę asfaltu i niebieskiego szlaku pieszego oraz żółtego szlaku rowerowego, biegnącego do miejscowości Krogulec. Po dotarciu do wsi skręcamy w prawo wchodząc na żółty szlak rowerowy. Będziemy przechodzić obok stawów Karpnickich wędrując spokojnie w stronę drogi Królewskiej. Nasza trasa będzie przechodzić krótkim fragmentem przez tą drogę oznaczona zielonym szlakiem pieszym. Droga Królewska łączyła niegdyś rezydencję cesarza Wilchelma z Pałacem w Karpnikach. Po obu stronach traktu w większości rosną zabytkowe dęby szypułkowe. Kiedy żółty szlak rozdziela się od zielonego szlaku pieszego żegnamy drogę królewska i dalej szlakiem rowerowym kierujemy się w stronę wieży widokowej i ruin rzymskiego amfiteatru.
Po dotarciu do Bukowca na terasie po lewej stronie zobaczymy drogowskazy do wieży widokowej. Powstała ona w okresie przebudowy pałacu i tworzenia parku przypałacowego przez hrabiego Redena.
W parku znajdowały się różne budowle, m.in. powstałe w 1802 roku sztuczne ruiny opactwa wg projektu Rabego. Oprócz tego powstał dom kąpielowy, wieża strażnicza oraz sztuczne ruiny małego amfiteatru w stylu rzymskim.
Z wieży widokowej rozpościera się widok na Karkonosze i Rudawy Janowickie. Po zwiedzaniu wieży wracamy na szlak, na którym miniemy dom ogrodnika po lewej stronie. Hrabia Reden zatrudnił cenionego twórcę ogrodów Hansa Carla Walthera, którego dom wzniesiony został w 1797 roku na terenie parku. Dalej odkryjemy ostatni punkt wycieczki herbaciarnię.
W dniu 9 sierpnia 1802 roku Wilhelm von Reden poślubił 28 letnią Friederikę w posiadłości Riedeselów w Trzebiechowie. Kiedy przybyła ona do Bukowca, hrabia von Reden polecił wznieść dla niej pawilon z otwartym kolumnowym portykiem, gdzie zbierano się na herbatę. Pierwotnie herbaciarnia miała po bokach dwa pomieszczenia. Jedno służyło jako gabinet hrabiego, drugie należało do jego żony. Obecnie w pawilonie odbywają się imprezy plenerowe. Kończymy nasza wyprawę przy drodze asfaltowej w miejscowości Bukowiec. Możemy kierować się w lewo w stronę przystanku autobusowego przy kościele lub ruszyć na druga stronę drogi do Pałacu w Bukowcu.

 

SiteLock