Wycieczki w Rudawach
Rudawy Janowickie
turystyka, tajemnica, marzenia...

Wycieczka 06

NaN
Trasa: Łomnica Pałac – Wojanów Pałac – Kościół w Wojanowie - Wojanów Bobrów Pałac
Krótki opis:

Punktem początkowy wycieczki będzie miejscowość Łomnica położona na skraju Parku Krajobrazowego Rudaw Janowickich, a zakończymy zwiedzanie w pobliskiej wsi Wojanów.

Specyfikacja

Długość trasy: 2,9 km
Czas przebycia trasy: 2 h
Pętla: Nie
Dojazd do punktu startu:
  • Autobus
  • Samochód
Wyjazd z punktu zakończenia:
  • Autobus
  • Samochód
Atrakcje na trasie:
  • Kościoły
  • Pałace
  • Dwory
  • Rzeki
Najniższy punkt trasy: 350 m n.p.m.
Najwyższy punkt trasy: 360 m n.p.m.
Podejścia (łącznie): 24 m
Zejścia (łącznie): 18 m
Maks. nachylenie podejścia: 6 %
Maks. nachylenie zejscia: 5 %
Śr. nachylenie wejscia: 1,5 %
Śr. nachylenie zejscia: 1,5 %

Opis

Opis wycieczki:

Punktem początkowy wycieczki będzie miejscowość Łomnica położona na skraju Parku Krajobrazowego Rudaw Janowickich, a zakończymy zwiedzanie w pobliskiej wsi Wojanów. Obie miejscowości tak się stykają, że mogło by się wydawać że jest to jedna wieś.

Rozpoczynamy od przystanku autobusowego w Łomnicy(do którego dojeżdża komunikacja miejska Jeleniej Góry). Kierujemy się w  stronę Pałacu, widzimy go już z przystanku. Łomnica jako wieś rycerska była wzmiankowana już w 1305 roku, a w 1366 roku z przekazów wiadomo o istnieniu majątku ziemskiego.
Powstanie dużego Pałacu nie jest nam dobrze znane. Możemy szacować, że około XIV wieku istniała tu posiadłość, którą kolejni właściciele przebudowywali.
Obecnie Duży Pałac Barokowy pełni funkcje muzeum. Możemy w nich zobaczyć umeblowanie i przedmioty z XVIII do XIX wieku będących wyposażeniem dworów dolnośląskich. Ponadto w Pałacu możemy obejrzeć prezentacje multimedialną (około 20 min) przedstawiającą historię majątku Łomnica ( od Średniowiecza do czasów obecnych).
Cały kompleks otoczony jest  9 hektarowym parkiem krajobrazowym w styli angielskim. Wraz z parkiem Pałacu Wojanów po drugiej stronie rzeki tworzy spójną całość. To romantyczne założenie parkowe przypisuje się projektantowi zieleni Peterowi Josephowi Lenne. Na terenie parku został zrekonstruowany historyczny ogród kuchenny według starych planów. Jest to typowy ogród dworski z bogata kolekcją ziół i innych roślin.
W Folwarku możemy poznać dawne życie i pracę w gospodarstwie.
Kiedy nasycimy się Pałacem łomnica kierujemy się droga asfaltową w kierunku mostu  za pałacem Łomnica. Już wyłania się nam następny obiekt zabytkowy Pałac Wojanów. Wojanów powstał najpóźniej w drugiej połowie XIII wieku. Pałac po wielu zmianach w XIX wieku przybrała ostateczna forma angielskiego neogotyku. Przebudowa obiektu nastąpiła z polecenie ówczesnego króla Prus Wilhelma III dla jego córki. Wszystkie budynki wchodzące w skład kompleksy pałacowego wtopione sa w pięknie odrestaurowany historyczny Park. Zajmuje powierzchnię 16 ha, twórcami jego założenia była parka książęca Luizy Niderlandzkiej i Księcia Fryderyka Oranje-Nassau. Całość zaprojektował podobnie jak w parku obok znany  i ceniony architekt zieleni Peter Josephow Lenne. Nasyciwszy zmysły pięknym Pałacem i Parkiem kierujemy się do bramy głównej i skręcamy w lewo. Drogą asfaltową wędrujemy w głąb wsi. Pomiędzy Pałacem Wojanów, a Pałacem Wojanów – Bobrów znajduje się zabytkowy kościół. Muru kościoła otaczają wspaniałe płyty nagrobne przedstawiające właścicieli Wojanowa. Wewnątrz bardzo ciekawe barokowe ołtarze i ambona, gotycka rzeźba- „Grupa ukrzyżowania”). W przybudówce trumna cynowa z herbami rodów dolnośląskich. Ciekawostka! Tryptyk gotycki tego kościoła znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Następnie udamy się do ostatniego punktu wycieczki mianowicie Pałacu Wojanów-Bobrów. Leży on po drugiej stronie rzeki Bóbr. Wychodząc przez bramę kościelna skręcamy w lewo i dochodzimy do mostku na rzece. Przechodzimy przez mostek na lewo widoczny jest nasz ostatni punkt programu. Według przewodników i niepotwierdzonych informacji, w Bobrowie około 1450 roku miał istnieć zamek – strażnica „Boberstein”. Miał on strzec przeprawy przez Bóbr. Inne źródła podają, że został spalony przez husytów około 1428 roku. Dokładnie nie jest znana jego lokalizacja i nie zostały przeprowadzone badania archeologiczne, które mogły potwierdzić informacje o istnieniu zamku.
Obecny pałac wzniesiono zaś na ruinach renesansowego dworu. Budowla jest trójkondygnacyjna o pięcioosiowej fasadzie. Otacza ją budowla folwarczna w kształcie podkowy z czterema basztami w narożnikach.

 

SiteLock