Wycieczki w Rudawach
Rudawy Janowickie
turystyka, tajemnica, marzenia...

Wycieczka 07

NaN
Trasa: Przełęcz Karpnicka (parking) – Schronisko Szwajcarka – Krzyżna Góra – Sokolik- Przełęcz Karpnicka
Krótki opis:

Wycieczkę rozpoczniemy od parkingu na Przełęczy Karpnickiej ( parking strzeżony płatny – możliwość parkowania autokarów).

Specyfikacja

Długość trasy: 3,5 km
Czas przebycia trasy: 4 h
Pętla: Tak
Dojazd do punktu startu:
  • Samochód
Wyjazd z punktu zakończenia:
  • Samochód
Atrakcje na trasie:
  • Skały
  • Punkty widokowe
  • Zamki
  • Szczyty górskie
Najniższy punkt trasy: 474 m n.p.m.
Najwyższy punkt trasy: 600 m n.p.m.
Podejścia (łącznie): 212 m
Zejścia (łącznie): 212 m
Maks. nachylenie podejścia: 32 %
Maks. nachylenie zejscia: 33 %
Śr. nachylenie wejscia: 12 %
Śr. nachylenie zejscia: 12 %

Opis

Opis wycieczki:

Szlak ten wiedzie między leśne ostępy, przez schronisko Szwajcarka, do wspaniałych miejsc widokowych Rudaw Janowickich. Świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny.

Miejscem, z którego zapoczątkujemy naszą małą wyprawę, będzie Karpnicka Przełęcz 475m n.p.m. Jest to wzniesienie z usytuowanym parkingiem „Pod Szwajcarką”, które przecina droga przejazdowa między Trzcińskiem, a Karpnikami.

Rozpoczynamy naszą podróż z parkingu, przechodząc przez ulicę na drogę szutrową, kierujemy się połączonym szlakiem pieszym, niebieskim i zielonym, łagodnie wznoszącym się w stronę lasu. Droga ciągnie się przez około 20 minut, między leśnymi ostępami prowadząc nas do momentu styku pięciu szlaków turystycznych, przy których mieści się w drewniane zabytkowy schronisko  Szwajcarka. Wybudowany w stylu tyrolskim w 1823r. początkowo pełnił role domku myśliwskiego. Jest jedynym całkowicie drewnianym schroniskiem Sudetach. Można tutaj przycupnąć, nabrać sił i wyruszyć w docelowe miejsca naszej wyprawy.

Zbierając się do dalszej wędrówki, zmieniamy kolor prowadzącego nas szlaku, z niebieskiego na czerwony, i z wolna kierujemy się do rozwidlenia dróg przy Husyckich Skałach, które opadają ku Przełączki 525 m n.p.m. Na szczycie tych, że skał znajduje się platforma widokowa na Sokolik.

Kierując się dalej czerwonym szlakiem, schodzimy w dół mijając Przełączkę. Po krótkim spacerku, nasza droga, z wolna zaczyna się piąć pod górę, tworząc charakterystyczną serpentynę wiodącą na szczyt Sokolik Duży. Wspinając się wkraczam w skalisty krajobraz pomniejszych grani, o osobliwych nazwach, nadanych przez wspinaczy. Na szczyt Sokolika Dużego wiodą kręte, stalowe schody wbite w kamienną Wierzyce, prowadząc nas do platformy ukazującej widok na całą kotlinę jeleniogórską.

Po nasyceniu oczu wspaniałymi widokami, wracamy  z powrotem czerwonym szlakiem do rozstaja przy Husyckich Skałach i obieramy kierunek czarnego szlaku, wiodącego na Krzyżną Górę.
Droga bezpośrednio na szczyt prowadzi wykutymi w skale schodami, doprowadzając nas do miejsca usytuowania krzyża, wzniesionego przez ks. Mariannę na cześć uczczenia pamięci męża.

Opuszczamy Krzyżną Górę, kierując się  drogą powrotną za czarnym szlakiem, do schroniska Szwajcarka, gdzie po pełnym dniu wrażeń możemy zjeść ciepły posiłek i wygodnie odpocząć.

Nasza wycieczka dobiega już końca. Po odpoczynku w schronisku, zmierzamy drogą oznaczoną niebieskim szlakiem do miejsca naszego wymarszu przy Karpnickiej Przełęczy.

SiteLock