Wycieczki w Rudawach
Rudawy Janowickie
turystyka, tajemnica, marzenia...

Wycieczka 08

NaN
Trasa: Pałac Karpniki- Ruiny Kościoła Ewangelickiego - Sokolik Duży - Krzyżna Góra - Karpniki
Krótki opis:

Rozpoczynamy wędrówkę w Karpnikach przy budynku biblioteki (przystanek autobusowy). Kierujemy się przez bramę folwarku, tam droga doprowadzi nas do Pałacu w Karpnikach,

Specyfikacja

Długość trasy: 6,8 km
Czas przebycia trasy: 4 h
Pętla: Nie
Dojazd do punktu startu:
  • Autobus
  • Samochód
Wyjazd z punktu zakończenia:
  • Autobus
  • Samochód
Atrakcje na trasie:
  • Skały
  • Punkty widokowe
  • Kościoły
  • Zamki
  • Pałace
  • Szczyty górskie
Najniższy punkt trasy: 376 m n.p.m.
Najwyższy punkt trasy: 601 m n.p.m.
Podejścia (łącznie): 317 m
Zejścia (łącznie): 299 m
Maks. nachylenie podejścia: 33 %
Maks. nachylenie zejscia: 32 %
Śr. nachylenie wejscia: 8 %
Śr. nachylenie zejscia: 10 %

Opis

Opis wycieczki:

Rozpoczynamy wędrówkę w Karpnikach przy budynku biblioteki (przystanek autobusowy). Kierujemy się przez bramę folwarku, tam droga doprowadzi nas do Pałacu w Karpnikach, otoczonego fosą. Pałac wkomponowany jest w stary zabytkowy park. Powstał w XV wieku i był kilkakrotnie przebudowywany. Bywali w nim m.in. car Rosji Mikołaj I, Izabela Czartoryska i wielu innych znanych ludzi. Kiedy nasycimy się widokami Pałacu, drogą powrotną  kierujemy się do niebieskiego szlaku pieszego.  Po wyjściu z folwarku skręcamy w prawo i dalej niebieskim szlakiem pieszym podążamy w kierunku ruin starego kościoła ewangelickiego.

Dochodzimy do przystanku autobusowego, który stanie się później miejscem zakończenia wycieczki. W tym miejscu rozstajemy się ze szlakiem niebieskim i zaczynamy wchodzić pod górę szlakiem żółtym, kierując się w stronę Schroniska Szwajcarka.
Wybudowany w stylu tyrolskim w 1823 r. początkowo pełnił role domku myśliwskiego. Jest jedynym całkowicie drewnianym schroniskiem Sudetach. Można tutaj przycupnąć, nabrać sił i wyruszyć dalej do kolejnych miejsc naszej wyprawy.

Zbierając się do dalszej wędrówki, zmieniamy kolor prowadzącego nas szlaku, z żółtego na czerwony, i zwolna kierujemy się do rozwidlenia dróg przy Husyckich Skałach, które opadają ku Przełączce 525 m n.p.m. Na szczycie tychże skał znajduje się platforma widokowa na Sokoliku Dużym.

Kierując się dalej czerwonym szlakiem, schodzimy w dół mijając Przełączkę. Po krótkim spacerku, nasza droga, z wolna zaczyna się piąć pod górę, tworząc charakterystyczną serpentynę wiodącą na szczyt Sokolika Dużego. Wspinając się wkraczamy w skalisty krajobraz pomniejszych głazów o osobliwych nazwach, nadanych przez wspinaczy. Na szczyt Sokolika Dużego wiodą kręte, stalowe schody wbite w kamienną wierzycę, prowadząc nas do platformy ukazującej widok na całą Kotlinę Jeleniogórską, Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie i Góry Ołowiane.

Po nasyceniu oczu wspaniałymi widokami, wracamy  z powrotem czerwonym szlakiem do rozstaju przy Husyckich Skałach i obieramy kierunek czarnego szlaku, wiodącego na Krzyżną Górę.
Droga bezpośrednio na szczyt prowadzi wykutymi w skale schodami, doprowadzając nas do miejsca usytuowania krzyża, wzniesionego przez księżną Mariannę na cześć uczczenia pamięci męża.

Opuszczamy Krzyżną Górę, kierując się  drogą powrotną - czarnym szlakiem, do schroniska Szwajcarka, gdzie po pełnym wrażeń dniu, możemy zjeść ciepły posiłek i wygodnie odpocząć.
Wracamy żółtym szlakiem do miejscowości Karpniki i do przystanku autobusowego, który mijaliśmy w drodze na Góry Sokole.

 

SiteLock