Wycieczki w Rudawach
Rudawy Janowickie
turystyka, tajemnica, marzenia...

Wycieczka 09

NaN
Trasa: Janowice Wielkie PKP- Dwór w Mniszkowie- Punkt widokowy Wołek- Kolorowe Jeziorka - Marciszów PKP
Krótki opis:

Rozpoczynamy naszą wyprawę kierując się  żółtym szlakiem rowerowym biegnącym na wschód w stronę Miedziaki. Idąc ulicą wzdłuż torów kolejowych warto zwrócić uwagę na tablicę informacyjną. Wskazuje ona kierunek Miedzianki, gdzie mężczyzna pcha beczkę, a drugi spieszy się na pociąg wskazując stację kolejową, spod której przyszliśmy.

Specyfikacja

Długość trasy: 14,8 km
Czas przebycia trasy: 6 h
Pętla: Nie
Dojazd do punktu startu:
 • Kolej
 • Autobus
 • Samochód
Wyjazd z punktu zakończenia:
 • Kolej
 • Autobus
 • Samochód
Atrakcje na trasie:
 • Producenci lokalni
 • Punkty widokowe
 • Dwory
 • Stawy, jeziora
 • Szczyty górskie
Najniższy punkt trasy: 389 m n.p.m.
Najwyższy punkt trasy: 868 m n.p.m.
Podejścia (łącznie): 670 m
Zejścia (łącznie): 566 m
Maks. nachylenie podejścia: 25 %
Maks. nachylenie zejscia: 21 %
Śr. nachylenie wejscia: 8 %
Śr. nachylenie zejscia: 9 %

Opis

Opis wycieczki:

Rozpoczynamy naszą wyprawę w Janowicach Wielkich, przy stacji kolejowej, kierując się  żółtym szlakiem rowerowym biegnącym na wschód w stronę Miedziaki. Idąc ulicą wzdłuż torów kolejowych warto zwrócić uwagę na tablicę informacyjną - drogowskaz. Wskazuje ona kierunek Miedzianki, gdzie mężczyzna pcha beczkę, a drugi spieszy się na pociąg, wskazując stację kolejową, spod której przyszliśmy. Została ona wykonana przez lokalnego artystę za czasów pruskich. Maszerujemy drogą asfaltową, która zaczyna stopniowo wspinać się w kierunku Miedzianej Góry (534 m n.p.m.) Za przejazdem kolejowym, zobaczymy po prawej stronie ulicy znak drogowy wskazujący kierunek  Mniszków 3 km. Droga ta nie została opatrzona szlakiem turystycznym, jednakże nie będziemy mieć problemów z dotarciem do wioski. Wystarczy kroczyć drogą asfaltową cały czas w górę. Opuszczając Janowice Wielkie, wkraczamy na teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Warto wspomnieć, że większa część wycieczki będzie prowadziła również przez tereny chronione Natura 2000.

Wieś Mniszków powstała pod koniec XIII w., wzmiankowana, jako posiadłość rycerska. Dziś niepozorna, ale nadal urokliwa, była najstarszą i największą posiadłością w okolicy. Obejmowała obszar obecnej Miedzianki. Początkowo stanowiła ośrodek górniczy, następnie rozwinęła się w kierunku tkackim. W miejscowości możemy odwiedzić producenta lokalnego wytwarzającego „Poniatowskie Koniki” oraz Bombki "Alpon", którego produkty można nabyć  w Skarbcu Ducha Gór w Karpaczu. W środkowej części Mniszkowa znajduje się Dwór Barokowy, stanowiący najlepiej zachowany przykład dworsko-wiejskiej rezydencji na terenie Kotliny Jeleniogórskiej.

Mijając dwór, droga asfaltowa doprowadzi nas do końca wioski, gdzie napotkamy szlaban.  Droga dalej wiedzie nas do rozdroża przy Polanie Mniszkowskiej. Jest to malowniczo położona, górska przełęcz, oddzielająca masyw Wołka (878 m n.p.m.), a biegnącym na północny zachód Zamkowym Grzbietem. W tym miejscu skręcamy w lewo (na południe), kierując się za niebieskim szlakiem. W drodze na szczyt, mijamy trudnodostępny Mały Wołek (774 m n.p.m.), w pobliżu którego znajduje się wymarła osada, Kreuzwiese (tak nazywano do około 1946 roku) lub Gniewczyce. Zamieszkiwali ją drwale, kurzacy, którzy wypalali węgiel drzewny dla hut i pozyskiwali drewno dla kopalń. Nazwę osady wywiedziono od stojącego przy drodze starego krzyża pokutnego (tzw. krzyż pojednania – monolityczna, prosta i surowa forma w kształcie krzyża, wykonana z miejscowego materiału). Później koło niego stanęła znana gospoda „Kreuzschenke”. W 1786 r. mieszkało tam 17 zagrodników. Po upadku górnictwa osada wegetowała dzięki pasterstwu i tkactwu chałupniczemu. Po 1945 r. wyludniła się, części domów w ogóle nie zasiedlono, a z czasem wszystkie popadły w ruinę lub zostały rozebrane. Zaginał nawet krzyż pokutny, który dopiero w 1972 roku odnaleziono i przeniesiono do Rędzinek. Obecnie po tej niewielkiej osadzie zostały ruiny domostw, widoczne miedze i dzielące pola murki z luźno ułożonych kamieni oraz porastające je jarząby i zdziczałe drzewa owocowe.

Przed nami Wołek… Niegdyś był jednym z piękniejszych punktów widokowych na  Karkonosze, Izery, Góry Wałbrzyskie, Kamienne. Około 1880 roku na szczytowej polance posadzono kosodrzewinę (Pinus mughus). Obecnie las rozrósł się i panorama rozciąga się w Kierunku Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Rekompensatą jest cisza i bardzo mała liczba turystów.

Od tego miejsca mamy już z górki. Wołek zostawiamy za sobą i schodzimy w dół (dalej na południe) żółtym szlakiem. Trasa ta powiedzie nas do drogi asfaltowej, w którą musimy skręcić w lewo (na północ), kierując się w stronę wsi Wieściszowice. W tym miejscu warto przystanąć na moment i nacieszyć oczy rozciągająca się panoramą Gór Kaczawskich, Gór Lisich oraz Wałbrzyskich.

W centralnej części miejscowości, znajduje się rozjazd z przystankiem autobusowym, przy którym wchodzimy na niebieski szlak. Ostatnim punktem naszej wycieczki są Kolorowe Jeziorka. Jedne z piękniejszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Niesamowite zabarwienie wody jeziorek stwarza wręcz bajkowy nastrój. Kolor wód jest związany z występowaniem różnych związków chemicznych. Wszystko to dzięki górnictwu, a ściślej - łupkom pirytonośnym, które były przyczyną rozwoju kopalni na tym obszarze od XVIII do XIX wieku. Dlatego możemy podziwiać dziś ten piękny zakątek, który po zaprzestaniu prac wydobywczych „przejęła” z powrotem przyroda.

Droga powrotna prowadzi tym samym zielonym szlakiem w stronę Wieściszowic, gdzie możemy skorzystać, ze środków komunikacji autobusowej, bądź wybrać się pieszo do sąsiedniej miejscowości Marciszów, w której znajduje się dworzec PKP.

 

SiteLock