Wycieczki w Rudawach
Rudawy Janowickie
turystyka, tajemnica, marzenia...

Wycieczka 10

NaN
Trasa: Pałac Bukowiec -Świątynia Ateny- Źródło Joli - Przełęcz Pod Średnicą - Gruszków Karczma Sądowa - Pałac Karpniki
Krótki opis:

Naszą wycieczkę zapoczątkujemy w miejscowości Bukowiec przy rozjeździe w pobliżu kościoła Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Miejsce łatwo rozpoznawalne, ze względu na mały, przykościelny staw oraz przystanek komunikacji miejskiej PKS

Specyfikacja

Długość trasy: 12 km
Czas przebycia trasy: 6 h
Pętla: Nie
Dojazd do punktu startu:
  • Autobus
  • Samochód
Wyjazd z punktu zakończenia:
  • Autobus
  • Samochód
Atrakcje na trasie:
  • Punkty widokowe
  • Kościoły
  • Pałace
  • Stawy, jeziora
  • Szczyty górskie
Najniższy punkt trasy: 376 m n.p.m.
Najwyższy punkt trasy: 604 m n.p.m.
Podejścia (łącznie): 274 m
Zejścia (łącznie): 315 m
Maks. nachylenie podejścia: 19 %
Maks. nachylenie zejscia: 22 %
Śr. nachylenie wejscia: 5 %
Śr. nachylenie zejscia: 5 %

Opis

Opis wycieczki:

Naszą wycieczkę zapoczątkujemy w miejscowości Bukowiec przy rozjeździe w pobliżu kościoła Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Miejsce łatwo rozpoznawalne, ze względu na mały, przykościelny staw oraz przystanek komunikacji miejskiej PKS. Nasz spacer zaczyna się podążając czerwonym szlakiem wzdłuż ulicy Robotniczej, w kierunku Pałacu Bukowiec.

Bukowiec w zapiskach istnieje od 1305 r. Jednak nie wiadomo dokładnie, kiedy wybudowano pałac. W 1379 r. jako pan osiadły na Bukowcu wymieniany jest rycerz Heinko von Zedlitz, zwany von Meinwalde. Prawdopodobnie wtedy wybudowano zamek o zwartej budowie otoczony fosą.
Do XVI wieku majątek był w posiadaniu rodziny Zedlitz, po tym czasie często zmieniał właściciela i przechodził niewielkie przebudowy. W 1785 r. Posiadłość nabył hrabia von Reden, który przekształcił niebawem pałac oraz otaczające go zabudowania folwarczne na wzór angielskich ogrodów romantycznych.

    Kolejnym ciekawym miejscem, które odwiedzimy jest Świątynia Ateny zwana popularnie Herbaciarnią. Aby do niej dojść, musimy wrócić na szlak, który nas doprowadził do pałacu, a następnie cofnąć się 200m do skrzyżowania odbijającego w lewo. W tym miejscu schodzimy z czerwonego traktu, kontynuując spacer drogą szutrową, opatrzoną żółtym szlakiem. Po krótkiej przechadzce widzimy interesujący nas budynek, stojący w oddali lewej strony drogi.
Świątynia Wybudowana na cześć żony hrabiego, Frederice Riedesel. Von Reden polecił wznieść dla niej pawilon z otwartym kolumnowym portykiem, gdzie zbierano się na herbatę. Pierwotnie herbaciarnia miała po bokach dwa pomieszczenia. Jedno służyło jako gabinet hrabiego, drugie należało do jego żony. Obecnie w pawilonie odbywają się imprezy plenerowe.

Spacerkiem wracamy do miejsca naszego wymarszu, czyli skrzyżowanie przy kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. W tym punkcie obieramy za szlak kolor czerwony, podążając wzdłuż ulicy Kierujemy się w stronę wzniesienia Parkowa (550 m n.p.m.), a następnie do „Źródełka Jola”. Znajduje się ono przy drodze asfaltowej, prowadzącej z Kowar do Karpnik, na wysokości 560 m n.p.m. Źródełko było popularnym punktem spaceru kuracjuszy z Wojkowa.

Po odpoczynku ruszamy dalej w stronę Przełęczy Pod Średnicą (595 m n.p.m.), która stanowi również punkt widokowy . Teraz droga asfaltowa będzie schodzić w dół do miejscowości Gruszów i to właśnie ona będzie naszym drogowskazem, a my pożegnamy się z pieszym czerwonym szlakiem. Dochodzimy do Gruszkowa, małej wsi położonej w urokliwej dolinie. Jej dolna część leży nad potokiem Gruszkówka, w niewielkiej odległości od założeń parkowo-pałacowych w Karpnikach. Rozciąga się na przestrzeni 1,5 km, jako wieś łańcuchowa, otoczona licznymi lasami świerkowymi i skałkami rozsianymi po okolicznych wzgórzach. Wieś posiada piękną starą zabudowę. Wśród zabytkowych domów odnaleźć można okazałą karczmę sadową z XVIII w., jak i liczne domy z XIX w. (m.in. konstrukcji przysłupowej i murowanej). Pomału spacerkiem droga kieruje nas do Karpnik. Kiedy dotrzemy już do następnej miejscowości, na krzyżówce skręcamy w lewo (na zachód). Dochodzimy do przystanku autobusowego, który stanowi zakończenie wycieczki. Kierujemy się przez bramę folwarku, tam droga doprowadzi nas do Pałacu w Karpnikach otoczonym fosą. Pałac wkomponowany jest w stary zabytkowy park. Powstał w XV wieku kilkakrotnie przebudowywany. Bywali w nim car Rosji Mikołaj I, Izabela Czartoryska i wielu innych znanych ludzi. Po nasyceniu się obiektem wracamy do przystanku autobusowego.

 

SiteLock