Ciekawe Skały
Rudawy Janowickie
turystyka, tajemnica, marzenia...

Klimat

Klimat w Rudawach Janowickich, stanowiących dominującą część Rudawskiego Parku Krajobrazowego, kształtowany jest przez masy powietrza, które tworzą warunki pogodowe w całych Sudetach.


Na teren Rudaw napływają następujące masy powietrza:

  • Podzwrotnikowe masy wilgotnego i ciepłego morskiego powietrza. Napływające przez cały rok znad Morza Śródziemnego i Azorów.
  • Podzwrotnikowe kontynentalne suche i ciepłe powietrze napływające znad Afryki, Bliskiego Wschodu i Europy południowo-wschodniej. Pojawiają się głównie latem i jesienią, zawierają często pyły mineralne.
  • Polarno-morskie wilgotne i chłodne powietrze napływające znad północnego Atlantyku.
  • Polarno-kontynentalne zimne i suche powietrze napływające zimą znad Syberii i północno-wschodniej Europy.
  • Arktyczno-morskie wilgotne i zimne powietrze o dużej przejrzystości napływające głównie zimą znad Arktyki.
  • Umiarkowanie kontynentalne suche powietrze znad Europy Wschodniej


Wiosna
W miesiącach kwiecień i maj, pogoda jest szczególnie zmienna dzięki różnicom temperatur powietrza w północnej i południowej Europie. Występują na przemian opady deszczu i śniegu oraz pojawia się na krótko słoneczna pogoda.
Okres wegetacyjny zaczyna się w kwietniu, trwa on ok. 200 dni w strefie 400-600 m  n.p.m., a w strefie 600-800 m n.p.m. zaczyna się w drugiej dekadzie kwietnia i trwa średnio 189 dni.Rudawski Park Krajobrazowy - widok ze skały Piec

fot. NPW


Ciepłe i wilgotne powietrze śródziemnomorskie przynosi latem burze z ulewnymi nawałnicowymi deszczami, połączone z wichurami. Maksimum opadowe przypada w lipcu. Latem dominuje wiatr ochładzający, północno-zachodni. Pojawiają się tez gwałtowne wiatry wiejące od strony Karkonoszy. Noce są chłodne.

Rudawski Park Krajobrazowy - łąki nad Raszowem

fot. NPW

Jesień
Opady śniegu pojawiają się już z końcem września.
Rudawski Park Krajobrazowy -  Rudawy Janowickie jesienią- Janowice Wielkie

fot. NPW


Zima
Najdłuższy okres opadów śniegu występuje w południowej części gór i wynosi 200-210 dni. Gwałtowne wiatry południowo-zachodnie przyczyniają się do tajania śniegu przez ocieplenie.
Rudawski Park Krajobrazowy - Rudawy Janowickie zimą
fot. NPW

 Temperatura
W strefie 450-600 m n.p.m. średnia roczna temperatura ok. 6-6,5 stopnia. Około 140 dni jest z temperaturą dobową powyżej 10 stopni, a  powyżej 15 stopni - 30 dni.
W strefie 600-800 m n.p.m. średnia roczna temperatura wynosi ok. 6 stopni Około 105 dni jest z temperaturą dobową powyżej 10 stopni. Lato klimatyczne, gdzie średnia temperatura dobowa przekracza 15 stopni praktycznie nie występuje.
W strefie powyżej 800 m n.p.m. Średnia temperatura dobowa spada poniżej 4,5 stopnia.


Literatura:
1. "Słownik geografii turystycznej Sudetów. Rudawy Janowickie". Red. M. Staffa. Wyd. I-BIS. Wrocław 1998.

SiteLock