Ciekawe Skały
Rudawy Janowickie
turystyka, tajemnica, marzenia...

Stary Trakt Kamiennogórski

Stary Trakt Kamiennogórski – dawna linia dyliżansów, z pamiętników Izabeli Czartoryskiej

Obecnie jest to droga turystyczna z malowniczymi widokami, a historia jej zaczyna się tak:

 

Stary Trakt Kamiennogórski powstał w 1778 roku, był to bity gościniec pocztowy. Biegły nim linie dyliżansów łącząc Kotlinę Jeleniogórską z Kotliną Kamiennogórską. Podróżowali nią m.in. Izabela Czartoryska w 1816 roku. [Opis z jej dziennika (ur. 3 marca 1746 r. w Warszawie, zm. 17 czerwca 1835 r. w Wysocku) – polska arystokratka doby oświecenia, żona księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, Bogusz Zygmunt Stęczyński (ur. 20 lutego 1814 r., zm. 7 sierpnia 1890 r.) – polski poeta, podróżnik i rysownik) i wielu innych znanych ludzi tamtych czasów.]

Przeszkodą były oddzielające je pasmo górskie Rudaw Janowickich. Dyliżanse kursowały do Cieplic, Jeleniej Góry do 1857 roku, do czasu wybudowania nowej drogi tzw. Drogi Głodu. Droga Głodu przebiegała w niżej partii gór „Przełęczką Kowarską" Z Kowar do Miejscowości Ogorzelec. Wybudowana została przez bezrobotnych tkaczy „droga głodowa - bochenek chleba za dzień pracy".

Kiedy cały transport skierował się na nowy trakt, stara droga stała się dojazdem do Czarnowa i drogą leśną.

Trasa traktu wiedzie od Kamiennej Góry od ul. Jagiellońskiej, południowym skrajem Gór Lisich. Niedaleko znajduje się sztolnia z okresu II Wojny Światowej. Dalej droga przecina Raszów, Pisarzowice, Czarnów i wychodzi na Przełęcz pod Bobrzakiem (805 m n.p.m.) - stanowi ona najwyższy punkt trasy. Kolejno trasa schodzi w dół w kierunku Kowar i ulica Wolności dochodzi do centrum miasta. Długość traktu to około 16 km, a różnica wzniesień około 350 m.

SiteLock