Teren Rudaw Janowickich, mimo wielu miejsc spenetrowanych przez badaczy, nadal czeka na rozpoznanie i opracowanie. Okolica ta jest bogata w różne przejawy mineralizacji rudnej. Już od XII wieku zaczyna się długa historia górnictwa na tym terenie. Obejmuje ona teren od Miedzianki (rudy miedzi), Mniszkowa (uran), Czarnowa (złoto), przez Wieściszowice (piryt), aż do Kowar (żelazo i uran).
Rejon Mniszkowa i Miedzianki
W rejonie Mniszkowa i Miedzianki występują między innymi: hornblenda, aktynolit, arsenopiryt, piryt, chalkopiryt, andaluzyt, autunit, hematyt, kwarc, kalcyt, azuryt, zoisyt, ilmenit, ilvait, kasyteryt, rutyl, wezuwian, smółka uranowa, kasyteryt, cerusyt, malachit, salit, chryzokola, hematyt.
Zarys historii górnictwa - rejon Miedzianki i Mniszkowa cz. II
Nowy etap w rozwoju górnictwa rozpoczął się w I poł XVIII w. Swoją działalność na tych terenach rozpoczął Samuel Jagwitz – wrocławski gwarecki przedsiębiorca świetnie przygotowany zawodowo. W sposób racjonalny planował prace górnicze.
Rejon Wieściszowic
Około 1785 r. w okolicach Wiesciszowic zaczęto wydobywać łupki pirytonośne w kopalni „Hoffnung”.
W 1793 r. powstała kopalnia „Neue Gluck”, a w 1796 r. powyżej niej została otwarta kopalnia „Gustav”.
W 1826 r. z kopalni „Hoffnung” i „Neue Gluck” uzyskiwano 800 centnarów oczyszczonej siarki.
W sezonie badawczym 2006 prowadzono prace terenowe na obszarze Gór Ołowianych, na północnym brzegu przełomu Bobru, w połowie odległości pomiędzy Janowicami Wielkimi a Ciechanowicami.
W artykule przedstawiono charakterystykę morfologiczną, geologiczną i mineralogiczną praktycznie nieznanego lecz ciekawego pod względem geologicznym, geologiczno-złożowym i górniczym obiektu położonego w centralnej części Rudaw Janowickich. Na tle historii działalności górniczej najbliższego rejonu ukazano prawdopodobną genezę sztolni „Bielec".Wstępne badania mineralogiczne wykazały obecność zróżnicowanego okruszcowania minerałami żelaza, arsenu i miedzi. Zwrócono uwagę na konieczność zabezpieczania tego typu obiektów i zachowania ich jako tzw. geotopy oraz jako element dziedzictwa górniczego.