Punkty Widokowe: skały,wieże,szczyty
Rudawy Janowickie
turystyka, tajemnica, marzenia...

Szlak konny nr 4/1 - zielony

Długość 72 km, kolor: zielony

Szlak stanowi pętlę.

Na szlak konny można wjechać w dowolnym miejscu i podążać w wybranym przez siebie kierunku.

 

Opis szlaku rozpoczyna się i kończy w miejscowości Dębrznik (gm. Kamienna Góra), w Ośrodku Górskiej Turystyki Konnej „Koniewo" (www.koniewo.eu). Jest to afiliowany ośrodek przy PTTK. Posiada konie, które mają licencje turystycznego konia górskiego PTTK, co gwarantuje, że każdy z nich przeszedł odpowiednią weryfikację, aby turystyka konna była jak najbardziej bezpieczna dla turysty.

Dębrznik jest małą miejscowością położoną u podnóża Gór Lisich należących do obszaru Rudawskiego Parku Krajobrazowego, w gminie Kamienna Góra. Nasza wspaniała przejażdżka konna wprowadzi nas przez Krzeszowskie Wzgórza, Rezerwat „Głazy Krasnoludów", Zawory, Góry Krucze oraz Czarny Las. Oczarowują one swoich wędrowców widokami, bajecznymi łąkami, zabytkami kultury i cudami natury.

Zielony szlak konny zaprowadzi nas w początkowym odcinku w dukty Czarnego Lasu podczas wędrówki konnej zachwycać nas będą ciągle zmieniające się widoki na okoliczne pasma górskie. Po wyjechaniu z Czarnego Lasu, jedziemy przez łąki, a następnie króciutkim odcinkiem drogi asfaltowej we wsi Czadrów, kierujemy się w Góry Krucze.

Czadrów jest wsią łańcuchową o luźnej zabudowie, która rozciąga się na przestrzeni około 3,5 km między Kamienną Górą, a wsią Krzeszów. Należy do najstarszych wsi położonych w okolicy. Pierwszy dokument wspominający o wsi Czadrów pochodzi z 1292 roku.

Po przekroczeniu przełęczy z „kapliczką z Jezusem z dużymi dłońmi" (powyżej wsi Przedwojów), drogą przez las zbliżamy się do wsi Krzeszów. Po drodze znajduje się strumień, w którym można napoić konie.

Jadąc dalej, będziemy mijać tzw. Betlejem. Znajduje się ono u podnóża stoku Anielskiej Góry w Górach Kruczych, w sąsiedztwie potoku Cedron (nazwa zaczerpnięta z Biblii). Betlejem tworzy murowana kaplica Groty Narodzenia Pańskiego wraz z drewnianym pawilonem, tzw. Pawilonem Opata. Kaplica powstała z inicjatywy krzeszowskiego opata Bernharda Rosy. Drewniany pawilon posiada wspaniałą malarską dekorację Georga Wilhelma Neunhertza.

Dalszy bieg szlaku prowadzi wśród kilku kaplic Kalwarii Krzeszowskiej.

Kalwaria stanowi zespół 16 kaplic wraz z 32 stacjami, o długości ponad 5 km. Powstała ona w latach 1672-1678 również z inicjatywy Bernharda Rosy. Szlak prowadzi przez jej część, która zawiedzie nas do miejscowości Krzeszów.

Warto zatrzymać się na dłuższy popas w tej miejscowości i zaplanować zwiedzanie pocysterskiego barokowego opactwa (ok. 1 h). Na tyłach remizy strażackiej znajduje się mała łąka wraz z miejscem do przywiązania koni.

W jej pobliżu znajduje się Pizzeria Rustykalna, gdzie można poprosić o wodę dla koni, a samemu skosztować dobrego jedzenia.

Krzeszów jest niewielką miejscowością połażoną w pobliżu miasta Kamienna Góra na Dolnym Śląsku. Posiada w swojej zabudowie jeden z najcenniejszych zabytków światowej klasy - Opactwo Cysterskie.

W skład Opactwa wchodzi późnobarokowa, z przepięknym bogatym wnętrzem, Bazylika Mniejsza p.w. Wniebowzięcia NMP. Zachwycą nas w jej wnętrzu cudowne freski, olbrzymi obraz Wniebowzięcia NMP.

Tworzyli tu m.in.: A. Dorasil, P. Brandl, J. Lachel, A. Scheffler i M. Willmann. W Krzeszowie jest najbogatszy w Polsce zbiór 20 obrazów Michała Willmanna.

Ciekawostką są pewne detale w malarstwie i rzeźbie znajdujące się w Bazylice, mianowicie, jeden z rzeźbiarzy za zbyt długie oczekiwanie na zapłatę od opata wyrzeźbił anioły przy prezbiterium gołymi pupami skierowanymi do części, gdzie siedział opat wraz z mnichami. Natomiast w swoich dwóch freskach, M. Willmann, po złości opatowi Rosie, namalował swą twarz w kościele Św. Józefa.

Ponadto do kompleksu zaliczamy kościół p.w. św. Józefa, w którym odkryjemy freski M. Willmanna „Radości i troski św. Józefa". Artystę określano jako „Śląskiego Rembranta". W nawie bocznej łatwo odnaleźć autoportret malarza ukryty w postaci karczmarza.

Na tyłach bazyliki znajduje się Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich, Bolka I Surowego, Bolka II Małego - spoczywających w marmurowych tumbach grobowych. Poza murami opactwa znajduje się pręgierz.

Po zakończeniu zwiedzania Opactwa, musimy wrócić na trasę zielonego szlaku konnego. Będziemy poruszać się drogami leśnymi północną częścią Gór Kruczych, w kierunku tzw. Podlesia (na obrzeżach Lubawki).

Następnie wjeżdżamy w Kruczą Dolinę. Jest to miejsce, w którym zbiega się kilka szlaków: Sudecki Szlak Konny (pomarańczowy), niebieski lokalny szlak konny (biegnący w kierunku zachodnim).

Mijamy rezerwat Kruczy Kamień.

Kruczy Kamień – rezerwat położony w części Gór Kruczych. Utworzony został dla zachowania efektowych form porfirowych skałek oraz cennej roślinności.

Z Kruczą Skałą (681 m n.p.m – najwyższy punkt rezerwatu) łączy się legenda związana z pobliska „Doliną Miłości"

Dalej kierujemy się w urokliwą Dolinę Miłości, w której przepływający strumień nosi nazwę „Miłość". Wiąże się z tym wiele legend.

Wyjeżdżając z doliny rozpoczniemy wjazd w najwyższą część Gór Kruczych (ok. 800 m n.p.m.). Odkryjemy tam wspaniałe leśne drogi, jak i przepiękne widoki okolic.

Miłośnicy „galopady" na tym odcinku znajdą odpowiednie miejsca do galopu.

Ponadto na szlaku konnym zorganizowane są dwa miejsca postojowe. Jeden znajduje się zaraz po „długim podjeździe" (koniowiąz), drugi zaś, usytułowany jest w odległości ok 1,5 km od niego – tzw. zagroda.

Kiedy zakończymy długi zjazd, naszym przewodnikiem na szlaku stanie się strumień o nazwie Szkło (nazwę prawdopodobnie wziął od lokalizowanych przy strumieniach hut szkła), który z niewielkim przerwami doprowadzi nas do miejscowości Okrzeszyn, będącego miejscem noclegowym.

Kiedy pokonamy Góry Krucze – dojedziemy do wsi Okrzeszyn do Gospodarstwa „Zieleń" (w gospodarstwie możemy odpocząć, przenocować i zjeść).

Okrzeszyn

Mała miejscowość, założona prawdopodobnie przez Czechów w XI wieku. Zlokalizowane są w niej cenne zabytki, m.in. kościół barokowy z 1724 r., kościół cmentarny, renesansowo-barokowy z 1580 r., krzyż pokutny, późnobarokowy dwór z 1794 r. Warto zwrócić uwagę na rzeźbę Nepomucena przy moście na rzece przecinającej wieś.

Z Okrzeszyna będziemy kierować się w pasmo górskie Zawory, obierając kierunek miasteczka Chełmsko Śląskie (północny wschód). Droga wiedzie przez tereny leśne z cudownymi widokami, jak również wspaniałe odcinki do galopowania drogą biegnącą wśród łąk, w kierunku wsi.

Chełmsko Śląskie

Wieś leżąca w powiecie kamiennogórskim, między Górami Kruczymi a Zaworami. Najprawdopodobniej została założona przez Czechów, a niektóre zapiski na jej temat datowane są na 1214 r.

Domy Tkaczy, nazywane Dwunastoma Apostołami zostały zbudowane w 1707 r. przez Cystersów z pobliskiego Krzeszowa. Obecnie stanowią najlepiej zachowane drewniane budynki tego typu na terenie Dolnego Śląska. Posiadają ściany o konstrukcji zrębowej, które są łączone zamkami na „jaskółczy ogon". Obecnie w Chełmsku zachowało się 11 domów ustawionych szeregowo. Służyły jako miejsce sprzedaży gotowych płócien. Od kilku lat podejmowane są działania, mające na celu przywrócenie dawnych tradycji tkackich w miejscowości.

W Chełmsku Śląskim warto zrobić przystanek przy zespole niezwykłych drewnianych domków tkackich, określanych mianem „12 Apostołów". Na zapleczu jednego z nich znajduje się koniowiąz, przy którym można bezpiecznie zostawić konie (o koniowiąz i wodę dla koni należy zapytać w Izbie Tkackiej, znajdującej się w jednym z domków).

W Chełmsku, oprócz „Domów Tkaczy", w których znajduje się m.in. kawiarnia „U Apostoła", warto zwiedzić rynek z barokowym kościołem.

W Chełmsku znajduje się również gospodarstwo agroturystyczne „Głazkowo", którego właściciele aktywnie uprawiają turystykę jeździecką i chętnie przyjmują gości na koniach.

W Chełmsku zielony szlak łączy się z Głównym Szlakiem Sudeckim (pomarańczowym) i oba wspólnie wiodą do kaplicy św. Anny. Jest ona ukryta na zalesionym wzgórzu. Teren kapliczki nie jest ogrodzony, co pozwala obejrzeć ją bez zsiadania z koni.

Kaplica św. Anny pochodzi z XVIII wieku. Została zaprojektowana przez cenionego architekta baroku śląskiego - Anthona Jentscha. Kaplicę wybudowano na wzniesieniu za miastem. Powstała w związku z rozpowszechnionym kultem św. Anny na tym terenie. Budowlę datuje się na 1721 r. Została zbudowana na miejscu poprzedniej, zniszczonej prawdopodobnie w czasie wojny 30-letniej. Wokół niej ciągną się słupowe kapliczki-stacje Drogi Krzyżowej z XIX w. Wzdłuż drogi prowadzącej z Chełmska Śląskiego do niej, ustawione są słupy z figurami św. Anny z Matką Boską i Chrystusem.

Po minięciu tego zabytku, wracamy na leśne dukty. Dalszy bieg szlaku prowadzi nas do rezerwatu „Głazy Krasnoludków". Tam możemy zaplanować dłuższy popas, ponieważ jest tam przygotowane miejsce popasu dla koni (ogrodzone) wraz ze strumieniem oraz miejsce na ognisko.

Rezerwat „Głazy Krasnoludków" położony jest w północno-zachodniej części Gór Stołowych – Zaworach. Powstał dla ochrony naturalnych form skalnych poddanych procesom wietrzenia piaskowca wieku górnokredowego. Tworzą one bajkowe formy przypominające wieże, grzyby, ściany, czy postaci. Dodatkowo wrażenie zwiększa ich monumentalnych charakter.

Po odpoczynku nas i wierzchowców, żegnamy się z niezwykłymi formacjami skalnymi i podążamy drogą w kierunku Wzgórz Krzeszowskich. Przekraczamy drogę asfaltową i po pewnym czasie dojeżdżamy do lasu. W lesie mijamy kolejną kaplicę poświęconą św. Annie. Mimo, że szlak nie biegnie bezpośrednio przy kaplicy, warto nieco odbić z niego, aby tam dotrzeć. Rozpościera się stamtąd piękny widok na Krzeszów.

Jest ona położona na Górze Św. Anny, w paśmie Wzgórz Krzeszowskich, na zachodniej stronie wzniesienia. Datowana jest na 1620 r. Zbudowana w stylu barokowym. Poniżej kaplicy znajdują się trzy mniejsze – elementy krzeszowskiej drogi pielgrzymkowej.

Dojazd do kaplicy: po ok. 2,5 km jazdy przez las, zielony szlak konny schodzi się z czerwonym szlakiem pieszym. Biegną one razem przez ok. 500 m, po czym szlak konny odbija w prawo. Aby dojechać do kapliczki, należy przejechać następne 500 m czerwonym szlakiem pieszym.

Kontynuujemy jazdę zielonym szlakiem, który doprowadzi nas do gospodarstwa agroturystycznego „Wańczykówka". Poza noclegami, oferuje ono szeroki wybór lokalnych produktów, pochodzących z ekologicznych upraw i hodowli (w szczególności serów i przetworów własnej produkcji).

Dalszy bieg szlaku prowadzi nas przez łąki, które pozwalają na odrobinę galopów oraz leśne dukty Czarnego Lasu (po drodze przekraczamy strumień). W końcu docieramy do niebieskiego szlaku konnego, gdzie zamykamy pętlę.

Tu możemy skierować się na niebieski szlak, który po ok. 1 h doprowadzi nas do Dębrznika – OGTJ „Koniewo". Po drodze szlak mija miejscowość Ptaszków, w którym zlokalizowane jest gospodarstwo agroturystyczne „Karolina", przyjmujące jeźdźców wraz z ich końmi.

Warto wspomnieć, że niebieski szlak, którym się poruszamy wiedzie z Dębrznika malowniczymi drogami po zboczach Rudaw Janowickich w kierunku południowej granicy Polski.

SiteLock