Punkty Widokowe: skały,wieże,szczyty
Rudawy Janowickie
turystyka, tajemnica, marzenia...

Szlak konny nr 4/2 - niebieski

Długość 50 km, kolor niebieski

Szlak konny rozciąga się między okolicą Czadrowa koło Kamiennej Góry, gdzie łączy się z zielonym szlakiem konnym (4/1), a Kruczymi Skałami w okolicach Lubawki, przebiegając przez Rudawy Janowickie.

 

Po ok. 1 h szlak doprowadza do Dębrznika – Ośrodka Górskiej Turystyki Jeździeckiej „Koniewo". Po drodze mija miejscowość Ptaszków, w którym zlokalizowane jest gospodarstwo agroturystyczne „Karolina", przyjmujące jeźdźców wraz z ich końmi.

Wędrówkę na końskim grzbiecie warto rozpocząć ze Stajni „Koniewo"  (www.koniewo.eu), w miejscowości Dębrznik w gminie Kamienna Góra. Ośrodek Górskiej Turystyki Konnej i Hipoterapii „Koniewo" jest afiliowanym ośrodkiem przy PTTK-u. Posiadają konie, które mają licencje konia turystycznego PTTK, co daje poczucie bezpieczeństwa, że każdy z nich przeszedł odpowiednią weryfikację aby turystyka konna była jak najbardziej bezpieczna dla turysty.

Dębrznik jest małą miejscowością, położoną u podnóża Gór Lisich, należących do obszaru Rudawskiego Parku Krajobrazowego, w gminie Kamienna Góra. Nasza przejażdżka konna wprowadzi nas w Rudawski Park Krajobrazowy - tak zwane „Góry Spełniaków Marzeń", dalej - Grzbiet Lasocki, Bramę Lubawską oraz Góry Krucze. Oczarowują one swoich wędrowców widokami, bajecznymi łąkami, zabytkami kultury i cudami natury.

Niebieski kolor szlaku będzie naszym drogowskazem. Z Dębrznika będziemy się kierować na miejscowość Raszów (kierunek wschodni). Droga wiedzie przez malownicze łąki u podnóża wzniesienia Pokrzywna (638 m n.p.m.) w Górach Lisich.

Wieś Raszów położona w dolinie Bystrka (Raszówki) na wysokości 490-580 m n.p.m. Powstała prawdopodobnie w końcówce XIII wieku. Wieś zachowała układ wsi łańcuchowej i rozciąga się na przestrzeni około 1,5 km. Należy do gminy Kamienna Góra. Raszów otoczony jest z jednej strony Rudawskim Parkiem Krajobrazowym, a z drugiej Górami Lisimi. Leży w sąsiedztwie wsi Pisarzowice, Rędziny. Otoczony lasami bukowymi, sosnowymi oraz łąkami z cennymi roślinnymi chronionymi.

W Raszowie warto zrobić sobie przerwę i zobaczyć wspaniałe Mauzoleum Schaffgotschów, znajdujące się w kościółku filialnym p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP (klucz do kościoła znajduje się w sąsiednim domu).

W Raszowskim mauzoleum możemy spotkać wiele typów renesansowych nagrobków. Są one jedyne w swoim rodzaju. Należy zaznaczyć, że w tamtych czasach takie nagrobki i pomniki tworzone były dla królów oraz książąt, a nie dla rodzin szlacheckich. Budziło to z pewnością kontrowersje.

Z nich najcenniejsze, najbardziej okazałe i reprezentacyjne, wykonane z piaskowca są nagrobki tumbowe (pary małżeńskie z rodziny Schaffgotschów)Hansa Starszego von Schaffgotsch wraz z żoną Salomeą von Nimptsch i jego syna Hansa Młodszego z przedstawieniem drugiej żony Margrethy z domu von Hohberg oraz przyścienny, rozbudowany marmurowy nagrobek rycerza z rodu von Schaffotsch.

Wracając z kościoła w kierunku szlaku, proponujemy zajechać do Domu Pachnącego Chlebem, gdzie po drodze miniemy Krzyż Pokutny - pomnik średniowiecznego prawa. W domu znajduje się mini skansen chleba. Oczywiście możemy zakupić najprawdziwszy, wypiekany według starych receptur bochenek i zabrać go w dalszą drogę. Kiedy już nasycimy się zwiedzaniem ciekawostek Raszowa, ruszamy dalej na zachód przez wspaniałe łąki widokowe do wsi Rędziny. Trasa powiedzie nas przez dwa wzniesienia - Czubatą (705 m n.p.m.) i Szubieniczną (700 m n.p.m.) Dzielą one wieś Raszów od wsi Rędziny.

Szlak konny przecina wieś w jej górnej części i pokieruje nas w główne pasmo Rudaw Janowickich.

Rędziny położone są w dolinie Żywicy, której górny bieg nazywa się Rędziński Potok. Wieś wznosi się na wysokości około 570-720 m n.p.m. Rędziny są wsią o charakterze łańcuchowym, rozciągają się na przestrzeni około 2,8 km.

Otoczona od strony wschodniej stokami Wielkiej Kopy 871 m n.p.m., a od strony zachodniej głównym grzbietem Rudaw Janowickich ( w okolicy Skalnika najwyższego punktu Rudaw Janowickich 945 m n.p.m.).

Należy do Gminy Kamienna Góra. Powstanie wsi nie jest dokładnie nam znane. Pierwsze zapiski pochodzą z dokumentu z 1372 roku, gdzie księżna Agnieszka, wdowa po księciu świdnickim Bolku II nadaje lenno zamkowi Sokolec. W tym właśnie dokumencie po raz pierwszy zostają wymienione Rędziny.

Kiedy miniemy już wioskę trasa zaprowadzi nas w porośnięty lasem stok Jagoda (743 m n.p.m.). Po przejechaniu lasu, wyłoni nam się wieś Czarnów wraz ze wspaniałymi widokami na góry. Pomalutku dojedziemy do dawnego schroniska „Czartak". Obecnie jest to gospodarstwo agroturystyczne, które chętnie przyjmuje turystów konnych. Możemy tu zjeść i przenocować (po uprzednim umówieniu się z właścicielami). Gospodarstwo jest przygotowane do przyjęcia koni na popas.

Czarnów położony jest w południowej części głównego grzbietu Rudaw Janowickich w okolicach Skalnika.

Wieś wznosi się na wysokości około 610-740 m n.p.m. Czarnów ma rozproszoną zabudowę. Są to pozostałości dawnej osady, która znacznie uległa wyludnieniu.

Należy do gminy Kamienna Góra.

Graniczy z miejscowościami takimi, jak Pisarzowice, Raszów, czy Leszczyniec. Czarnów znajduje się w ternie o bardzo zróżnicowanej budowie geologicznej. Ponadto otaczają go górskie łąki, które są bardzo bogate w cenne gatunki roślin. Znaleźć możemy na nich między innymi arnikę górską, storczyka szerokolistnego, czy dziewięćsiła bezłodygowego.

Warto odwiedzić pobliskie grupy skalne, jak Konie Apokalipsy, czy wspaniały punkt widokowy, umieszczony na szczycie grupy skalnej - Mała Ostra (935 m n.p.m.) Rozciąga się z niego jeden z najpiękniejszych widoków na Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską. Poniżej gospodarstwa Czartak, po lewej stronie drogi stał kiedyś piec wapieniczy, dziś jest w tym miejscu niewielka sterta kamieni, a po prawej stronie można zauważyć dawne miejsce pozyskiwania surowca (niewielkie wyrobisko).

Opuszczamy Czarnów, kierując się w stronę wsi Leszczyniec. Droga pomału opada w dół okrążając lekko wzniesienie Wilkowyja (776 m n.p.m.)

W Leszczyńcu ciekawostką, którą warto odwiedzić jest pięknie odrestaurowany Wapiennik.  Znajduje się on w górnej części wsi, pomiędzy Bobrzakiem (839 m n.p. m.), a Wilkowyją (724 m n.p.m.) w dolinie potoku Wilczyniec. Wapiennik pochodzi z XIX wieku. Sama wieś leży na wysokości 540-660 m n.p.m. Rozciąga się na przestrzeni około 2,3 km, miedzy Szarocinem, a Ogorzelcem. Należy do gminy Kamienna Góra.

Leszczyniec otoczony jest lasami bukowymi, sosnowymi oraz łąkami z cennymi roślinnymi chronionymi. W okolicach Leszczyńca w skałach występuje wiele cennych minerałów, nieraz rzadkich. Przy Kościele rośnie cis pospolity (Taxus baccata L.) o obwodzie 1,8 m, który jest pomnikiem przyrody. Leszczyniec jest jedną z najstarszych wsi w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Odkryto w nim w roku 1897 kamienne narzędzia z epoki kamienia i brązu (około 1300 r p.n.e.).

Jedziemy dalej w kierunku drogi asfaltowej łączącej Kamienną Górę i Kowary. Po jej przejechaniu drga prowadzi nas skrajem lasu, miedzy dwoma, wzniesieniami - Suszyną (690 m n.p.m.) oraz wzniesieniem Zielona Skała (677 m n.p.m.) Następnie po wyjechaniu z lasu wjedziemy na obszerną pagórkowatą łąkę. Droga prowadzić nas będzie do ostatnich zabudowań wsi Szarocin.

Szarocin położony jest w dolinie potoku Świdnika, należy do gminy Kamienna Góra. Najprawdopodobniej powstał w XIII wieku. Wieś należała wówczas do cystersów z pobliskiego Krzeszowa, a w dalszej historii staje się prywatnym majątkiem rycerskim.

Warto z zewnątrz zobaczyć zespół pałacowo-parkowy, zbudowany w XVII wieku. Posiadający w swym otoczeniu budynki z XIX wieku oraz park, w którym istnieje sztuczna grota i łąka z widokiem. Obecnie stanowi Dom Pomocy Społecznej.

W górnej części wsi Szarocin (naprzeciwko domu nr 38), przy drodze stoi pomnik prawa średniowiecznego – krzyż pokutny z wyrytym mieczem. Jest on tragiczną pamiątką, po kłótni ludzi z pobliskiej gospody.

Po wyjechaniu ze wsi, droga prowadzi nas przez łąki do miejsca styku szlaku konnego z zielonym szlakiem pieszym, znajdującym się powyżej wsi Paczyn.

Dalej będziemy przejeżdżać przez dwa punkty widokowe. Kiedy dotrzemy w okolice wsi Paczyn, rozciągnie się przed nami urokliwy widok na zbiornik wodny Bukówka.

Bukówka, jako zbiornik wody, jest sztucznym zalewem. Początkowo stworzony w latach 1903 – 1907, jako suchy zbiornik retencyjny z wybudowaną tamą w przełomie. Około 1978-1989 zbiornik został powiększony i wybudowano boczną tamę osłaniającą. Dzięki tym pracom powstał najwyżej położony zbiornik zaporowy w Polsce.

Warto zwrócić uwagę, że przez Paczyn biegnie pomarańczowy szlak konny (Sudecki Szlak Konny biegnący z Lądka Zdroju do Kliczkowa)

Dalej poruszamy się równolegle z trasą niebieskiego szlaku pieszego w kierunku wsi Jarkowice. Będziemy podróżować w otwartym terenie między wzniesieniami Stankowa (822 m n.p.m.) i Stróżą (711 m n.p.m.)

Dojedziemy do wsi Jarkowice należącej do gminy Lubawka, powstałej w okresie drugiej połowy XIV wieku. Do rozwoju osady w jej początkach przyczyniły się roboty górnicze prowadzone w okolicy.

Przejeżdżać będziemy we wsi przez most nad rzeką Złotną (nazwa pochodzi od złota, dawniej znajdowanego w jej korycie), a dalej wzdłuż jej dopływu - strumieniem Srebrnika.

Na pewien czas, szlak konny rozłącza się z niebieskim szlakiem pieszym. W dalszym odcinku, trasa wprowadza nas do Doliny Srebrnika. Na swojej trasie miniemy Piec wapienniczy z tablica informacyjna oraz Schronisko Srebrny Potok. Znowu dołączamy się do szlaku niebieskiego (pieszego), ale innego od opisanego wcześniej. Kierujemy się nim w stronę Niedamirowa.

Niedamirów jest wsią leżąca przy granicy Polski z Czechami, na wysokości 590-710 m n.p.m., u podnóża Lasockiego Grzbietu. Należy do gminy Lubawka. Od strony południowej Niedamirów osłania wzniesienie Kalwaria (713 m n.p.m.), gdzie możemy odkryć ruiny kapliczki. Powstał jako wieś rycerska w XIV wieku. Do ciekawostek wsi

należą organizowane Festiwale Trzech Kultur. Podczas naszego przejazdu przez wieś, będziemy mijać Dom Trzech Kultur „Parada". Warto się tu zatrzymać i zwiedzić to miejsce.

Jadąc dalej,  miniemy wiele krzyży i malowniczych kapliczek. Pomału zaczynamy oddalać się od wiejskich zabudowań i wjeżdżać w polne malownicze łąki.

Warto zauważyć, że przed i za Niedamirowem do niebieskiego szlaku konnego dołącza czeski szlak konny.

W pewnym odcinku trasy, na linii lasu, przekroczymy rzekę Bóbr w jej początkowym odcinku. Jej źródło znajduje się tuz za granicą państwa, po stronie czeskiej. Znajdujemy się na obszarze Szczepanowskiego Grzbietu, gdzie dotrzemy do wspaniałego punktu widokowego. Podziwiać będziemy Karkonosze, Rudawy Janowickie oraz Wzgórza Bramy Lubawskiej (obniżenie śródgórskie Sudetów).

Dalej szlak konny zaprowadzi nas skrajem wsi Szczepanów. Następnie przejedziemy fragment granicznym szlakiem państwa i szlakiem pieszym zielonym, kierując się przez Bramę Lubawską.

Po przekroczeniu drogi krajowej nr 5 (należy zachować ostrożność!), prowadzącej do przejścia granicznego pomiędzy Polską, a Republiką Czeską, obierzemy kierunek Rezerwatu Kruczy Kamień.

Kruczy Kamień – rezerwat położony w części Gór Kruczych. Utworzony został dla zachowania efektowych form porfirowych skałek oraz cennej roślinności.

Z Kruczą Skałą (681 m n.p.m. – najwyższy punkt rezerwatu) łączy się legenda związana z pobliska „Doliną Miłości"

W rezerwacie niebieski szlak konny się kończy. Jest to miejsce, w którym spotyka się kilka szlaków konnych: niebieski (4/2), zielony (4/1) oraz pomarańczowy (4).

Jeśli jesteśmy głodni dalszych wrażeń na końskim grzbiecie możemy wyruszyć dalej zielonym szlakiem konnym na południe, w kierunku Okrzeszyna. Osoby, które wolą wrócić do punktu początkowego, mogą wybrać zielony szlak konny kierując się do Krzeszowa (początkowo na wchód, a potem na północ) i dalej trasą w kierunku punktu startowego - Ośrodka Górskiej Turystyki Konnej „Koniewo" w miejscowości Dębrznik.

SiteLock