Start
Rudawy Janowickie
turystyka, tajemnica, marzenia...

Rudawy Janowickie

 

...Góry Spełniaków Marzeń

 

tu spełniają się marzenia...

 


Mapy NFC w Rudawach

Interaktywne mapy turystyczne NFC dostępne w Rudawach Janowickich oraz w Karpaczu. Zorientujesz się gdzie jesteś i otrzymasz dodatkowe informacje o atrakcjach turystycznych na swój telefon!
Więcej...
Skarbiec Ducha Gór - produkty lokalne

Skarbiec Ducha Gór

U nas możesz kupić wyroby z drewna, szkła, lnu lub filcu, ceramikę artystyczną, malarstwo, mapy i wydawnictwa, słodkości, miody i pierniki oraz zapoznać się z atrakcjami turystycznymi regionu i ofertą edukacyjną w otwartych pracowniach.

ul.Konstytucji 3 Maja 25, 58-540 Karpacz
Więcej...


Legendy w Rudawach

W okresie wojen husyckich, na jednej z Gór Sokolich stał potężny zamek, na którym panował rycerz Optiz von Czirn. Pewnego razu jego małżonka i obie córki Uda i Gisela, udały się do zamku Bolczów na chrzciny. 

Więcej...


Wycieczki w Rudawach

Interaktywny planer wycieczek po Rudawach Janowickich. Zaplanuj spacer lub wycieczkę i dopasuj do swoich preferencji.

Więcej...

Dom Wdów

"Dom Wdów", określany również "Małym Pałacem", został wybudowany jako oddzielna rezydencja w latach 1803-1804 przez syna Chrystiana Gottfrieda Mentzela (I) – Chrystiana Gottfrieda Mentzela (II) - właściciela sąsiedniego dużego pałacu Łomnica. Budowla zastała postawiona dla starszych członków rodziny.

Autor projektu nie jest znany. Przypuszcza się, że był nim Albert Tollberg - architekt, który przebudował główny pałac. Budynek jest dwukondygnacyjny na rzucie prostokąta z płytkimi ryzalitami na osi od południa i północy. Dach jest czterospadowy z lukarnami zwieńczony trójkątnym tympanonem. We wnętrzu domu hol jest sklepiony krzyżowo, z gustami sklepiennymi spływającymi na filar. Schody klatki głównej posiadają ażurową drewnianą balustradę.

Od 1835 roku należał do rodziny Kuster.

Carl Gustav Ernest von Kuster w 1841 roku nabył Lubiechową i połączył ją z Łomnicą w mienie niepodzielne i niesprzedażne. Dopiero w roku 1919 Mark-Albrecht von Kuster zakupił posiadłość z rozwiązanego mienia niepodzielnego i niesprzedażnego od Alfreda von Kustera.

Duży pałac i majątek ziemski został wydzierżawiony.

Rodzina Kuster wraz z rodziną zarządcy zamieszkała w „Domu Wdów”. W domu wydzielono mieszkania, zmieniając tym przestrzenny podział budynku. Rodziny mieszkały tam do 1926 roku. W 1941 roku w katastrofie samolotowej zginął Mark-Albercht. Jego żona Constanze zarządzała posiadłością do końca wojny.

Po II wojnie światowej stworzono tam administrację Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. W 1978  roku zmieniono podział przestrzenny. Postawiono klika ścianek działowych. W 1995 „Dom Wdów” zakupiła wspólnota właścicieli dużego pałacu. Nastąpiła renowacja budynku. W małej Sali uroczystej odsłonięto i odrestaurowano wczesnoklasycystyczne freski na suficie i ścianach. Tam tez zachował się drewniany parkiet z czasów budowy „Domu Wdów”. Obecnie w budynku funkcjonuje hotel i restauracja.

Literatura:
1. Kapałczyński W., Napierała P. „Zamki, pałace i dwory Kotliny Jeleniogórskiej”. Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Wrocław 2005.
2. "Słownik geografii turystycznej Sudetów. Rudawy Janowickie". Red. M. Staffa. Wyd. I-BIS. Wrocław 1998
3. "Dolina Zamków i Ogrodów. Kotlina Jeleniogórska - wspólne dziedzictwo". Red. O. Czerner, A. Herzig. Muzeum Okręgowe w Jeleniej Górze. Berlin i Jelenia Góra 2003
4. Ciołek M. "Romantyczna rezydencja w Wojanowie i jej twórcy: Fryderyk A. Stueler i Peter J. Lenne". http://www.dziedzictwo.pl

 

 

SiteLock