Start
Rudawy Janowickie
turystyka, tajemnica, marzenia...

Rudawy Janowickie

 

...Góry Spełniaków Marzeń

 

tu spełniają się marzenia...

 


Mapy NFC w Rudawach

Interaktywne mapy turystyczne NFC dostępne w Rudawach Janowickich oraz w Karpaczu. Zorientujesz się gdzie jesteś i otrzymasz dodatkowe informacje o atrakcjach turystycznych na swój telefon!
Więcej...
Skarbiec Ducha Gór - produkty lokalne

Skarbiec Ducha Gór

U nas możesz kupić wyroby z drewna, szkła, lnu lub filcu, ceramikę artystyczną, malarstwo, mapy i wydawnictwa, słodkości, miody i pierniki oraz zapoznać się z atrakcjami turystycznymi regionu i ofertą edukacyjną w otwartych pracowniach.

ul.Konstytucji 3 Maja 25, 58-540 Karpacz
Więcej...


Legendy w Rudawach

W okresie wojen husyckich, na jednej z Gór Sokolich stał potężny zamek, na którym panował rycerz Optiz von Czirn. Pewnego razu jego małżonka i obie córki Uda i Gisela, udały się do zamku Bolczów na chrzciny. 

Więcej...


Wycieczki w Rudawach

Interaktywny planer wycieczek po Rudawach Janowickich. Zaplanuj spacer lub wycieczkę i dopasuj do swoich preferencji.

Więcej...

Cała prawda o Carlu Bädeker z Trzcińska

Kim był Carl Bädeker z Trzcińska?

W większości wydawnictw turystycznych, folderach, kronikach, słownikach geograficznych dotyczących miejscowości Trzcińsko. Pojawia się nieprawdziwa informacja o Carlu Bädekerze, która nadal jest powielana.


Informacja ta podaje, że w Pałacu w Trzcińsku mieszkał wraz z żoną Klarą Stryowską z Gdańska Bädeker, autor słynnych przewodników turystycznych. Zwanych „Baedekerami”.

 


Informacja ta jest nieprawdziwa, posiadam na tą okoliczność wiarygodne archiwalne dokumenty oraz wypowiedzi naocznych świadków (dawnych mieszkańców).
Właścicielami tego pałacu była rodzina Stolbergów przez ponad 100 lat do 1945 roku, jak również właścicielami ziemskimi Janowic i Miedzianki.


Faktem jest, że w pałacu tym faktycznie mieszkał o tym samym nazwisku Carl Bädeker, bratanek autora słynnych przewodników turystycznych. To samo imię nadali mu rodzice na cześć słynnego stryja.
Klara Stryowska była jego siostrą, wdową po zmarłym malarzu i dyrektorze Muzeum w Gdańsku, która po śmierci męża zamieszkała tu z bratem. Ojciec ich obojga, Gustaw, był bratem słynnego autora przewodników turystycznych. Jako architekt nadzorował budowę dworca kolejowego w Jeleniej Górze.
Wspomniany Carl Bädeker mieszkał wraz z siostra jako lokator. Zamieszkał tu po powrocie z Chin. Przebywając tam jako architekt wybudował wiele ważnych i znaczących obiektów, dorabiając się wielkiego majątku. W trakcie I wojny światowej, jako repatriant zmuszony był opuścić Chiny tracąc sławę i majątek.


Przebywając w Trzcińsku pasjonował się tutejszą przyrodą, fotografował, stąd zachowały się jego widokówki, które możemy obejrzeć w Muzeum w Jeleniej Górze.
W roku 1938 umarła jego siostra Klara Stryowska, która znalazła swoje miejsce spoczynku przy mężu w rodzinnym grobowcu w Gdańsku. Po II wojnie światowej Carl wyjechał do Niemiec. Zmarł w wieku 94 lat w 1958 roku.

Niniejszy tekst został przygotowany przez panią Halinę Szczepańską z Trzcińska.

SiteLock