Pałac w Pisarzowicach

Powstanie pałacu szacuje się na z sam początek XIX wieku, jest to budowla klasycystyczna, w ówczesnym czasie najokazalsza w okolicach Kamiennej Góry.W 1840 roku posiadłość stanowiła własność H.W.M. von Crauss und Krausendorf.


W 1870 roku cała wieś wraz z majątkiem należała do majora i siostry von Thielau.

Obiekt dwukondygnacyjny, wpisuje się w rzut prostokąta z 11 – osiową frontową elewacją gdzie akcent pada na 3-osiowy portyk. Cały budynek pokryty jest 4-spadowym dachem, przykrytym łupkiem oraz eternitem. W pałacu znajduje się skromny portal wejściowy, większość okien jest prostokątną w opaskach tylko okna sieni są półkoliste. Pałacowa elewacja akcentowana została lizenami w tynku.


Wnętrze pałacowe do dnia dzisiejszego zachowało kilka oryginalnych elementów wystroju jak boazerie, piece, posadzki.
Poza pałacem do kompleksu należą okazałe budynki gospodarcze oraz barokowa oficyna mieszkalna z XVIII wieku. Jest to budynek 2-kondygnacyjny, który posiada poddasze mieszkalne. Pokrywa go dach mansardowy, okna budynku są prostokątne w opaskach, a elewacja 7-osiowa zawiera skromny portal na osi.


Pałac otoczony jest parkiem o powierzchni pół hektara, w którym możemy spotkać wiele cennych drzew, jednym z nich jest jesion wyniosły o obwodzie 5,4 m – obecnie stanowi pomnik przyrody. Występuje tam wiele krzewów takich jak różaneczniki.


Cały kompleks parkowo-pałacowy po wojnie stał się siedzibą i obiektem mieszkalnym PGR- u. W latach 70- tych przeprowadzono remont budynku. Obecnie jest przywracany do swojej świetności przez prywatnych właścicieli.


Drukuj   E-mail

Polub nas!

Modernizacja Portalu RudawyJanowickie.pl zrealizowana przez Fundację Equus Aresnus.

Projekt współfinansowany przez Województwo Dolnośląskie.