Skała Fajka, Rylec

Fajka

Grupa skalna zwana: Friedrich Wilhemstein, Friedrich Wilhelm Stein, Wiszący Kamień, Rygiel, Fajka.

Pierwsza nazwa tej grupy skalnej wzięła się od rodziny szlacheckiej władającej Pałacem w Karpnikach i okolicznymi ziemiami. W niektórych źródłach podawane jest, że nazwa „Friedrich Wilhelm Stein" należała do położonego w dolinie Janówki – skały Piec.

Fajka to jedna z najbardziej znanych i największych grup skalnych w Rudawach Janowickich. Położona pomiędzy miejscowością Mniszków a Strużnicą, po zachodniej stronie Janowickiego Grzbietu w pobliżu okazałych Starościńskich Skał, na wysokości około 600 m n.p.m.

Swoją nazwę Fajka lub wiszący kamień zawdzięcza dwóm silnie spękanym nadwieszonym skałkom, które zbudowane są z waryscyjskich granitów.

Wysokość Fajki dochodzi do 25 m.

Fajka stanowi cel wspinaczek. Rozegrano nawet na niej zawody wspinaczkowe.

Rylec

Skała Rylec znajduje się w bardzo bliskim sąsiedztwie Fajki, na wysokości około 610 m n.p.m. Zbudowana jest z waryscyjskiego granitu. Wznosi się na wysokość około 17 m. Zdobycie tej skały możliwe jest tylko droga wspinaczkową.

 

W pobliżu tych obu skał biegnie niebieski szlak międzynarodowy E3 prowadzi on ze Szwajcarki, dalej na Wołek w pobliżu miejscowości Mniszków i na najwyższy szczyt Rudaw janowickich Skalnik 945 m n. p.m.


Drukuj   E-mail

Polub nas!

Modernizacja Portalu RudawyJanowickie.pl zrealizowana przez Fundację Equus Aresnus.

Projekt współfinansowany przez Województwo Dolnośląskie.