Romantyczny park w Bukowcu

W niedużej odległości od byłej rezydencji hrabiego von Redena, który założył wokół niej przepiękny park krajobrazowy uwagę przykuwa kompleks stawów. Usytuowane blisko pałacu odbijały w wodzie jego oblicze.

 


Groble pełniły funkcje traktów komunikacyjnych. Spacerowa aleja prowadząca do Kostrzycy, obsadzona dębami wytyczała malowniczą drogę, skierowaną na Małą i Czarną Kopę oraz Śnieżkę. Kiedy pogoda uniemożliwiała podziwianie gór, mgła unosząca się nad stawami rekompensowała wrażenia estetyczne. Romantyczne nazwy stawów (Staw Kąpielnik, Staw Ponurej Kapliczki, Staw Kostrzycki) odnoszą się do klimatu, jaki tworzą.


Staw Kąpielnik znajduje się w kompleksie trzech stawów u podnóża Mrowca. Ma kształt nieregularny o wymiarach około 520 x 270 m i powierzchni około 9,5 ha, lustro jego wody znajduje się na wysokości 400 m. Jego głębokość to około 1-1,5 m. Niegdyś stał nad brzegiem dom rybaka, będący jedna z wielu budowli w parku. Obecnie nie ma po nim śladu.
Staw Ponurej Kapliczki leży w pobliżu Stawu Kąpielnika. Jest mniejszy, o powierzchni około 5ha, w kształcie trójkąta o wymiarach 200-230 m. Nazwa stawu wzięła się od Opactwa będącego również elementem romantycznego parku.

Kompleks stawów był zasilany wodą spiętrzoną przez tamę, którą wybudował ówczesny właściciel hrabia von Reden oraz wodę spływająca z Mrowca (najwyższy punkt w okolicy 512 m). Szereg rowów i kanałów łączyły cały system wodny.
Wokół stawów można spotkać rosnące storczyki plamiste jak i Knieć Błotną, są również siedliskiem ptactwa wodnego.

 

 


Drukuj   E-mail

Polub nas!

Modernizacja Portalu RudawyJanowickie.pl zrealizowana przez Fundację Equus Aresnus.

Projekt współfinansowany przez Województwo Dolnośląskie.