Wieża widokowa w Radomierzu

Podczas przejazdu przez Radomierz, uwagę turystów skupiała na sobie samotna wieża, otoczona murami - skrawek zapomnianej historii. Z 1312 r. pochodzą pierwsze zapiski o istniejącym w tym miejscu kościele katolickim. Wnętrze jego zdobiły nagrobki rodu Schaffgotschów.

Lata mijały, a kościół popadł w ruinę. W 1849 r. przewieziono do Cieplic i wmontowano w murze przy kościele płyty nagrobne. Dziś już tylko stara gotycka wieża głucho dzwoni pozostałymi w niej dzwonami. Największy pochodzi z 1612 r., widnieje na nim napis Bernharda von Schaffgotscha, środkowy dzwon datuje się na 1576 r., a mały na 1595 r.
Po ukończonym w 2012 r. generalnym remoncie, wieża odzyskała swój blask. Odtworzony został również budynek. Mieści się w nim Punkt Informacji Turystycznej, który jest pierwszym punktem informacji na trasie w Karkonosze, Rudawy Janowickie, Izery i Góry Kaczawskie.


Wieża obecnie stanowi wspaniały punkt widokowy na Rudawy Janowickie, Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie i Kotlinę Jeleniogórską. Warto, zanim ruszymy dalej, spojrzeć na góry z wieży w Radomierzu, ponieważ ze szczytów Karkonoszy takiej panoramy już nie będzie.

W obiekcie funkcjonuje również Punkt Informacji Turystycznej - czynny w sezonie letnim.


Drukuj   E-mail

Polub nas!

Modernizacja Portalu RudawyJanowickie.pl zrealizowana przez Fundację Equus Aresnus.

Projekt współfinansowany przez Województwo Dolnośląskie.