Kościół w Ciechanowicach

Wzmianki o obecnym kościele parafialnym św. Augustyna pochodzą z 1335 roku. Około 1577 roku następuje przebudowanie kościoła. Po starym obiekcie pozostają gotyckie kamienne wsporniki, maswerki.

W 1601 roku następuje kolejna rozbudowa kościoła. Prace remontowe obiektu przeprowadzano w 1900 roku, w 1964, 1976-1978 roku.
Kościół w Ciechanowicach jest obiektem orientowanym, jednonawowym. Posiada wydzielone kwadratowe prezbiterium. Wieża kościoła u podstawy jest kwadratowa, natomiast w górnej części jest ośmioboczna, zwieńcza ją iglicowy hełm. Na wieży znajduje się kamienny portal z datą 1577.
Cała budowla pokryta jest dachem dwuspadowym. Obok kościoła znajduje się kaplica grobowa pochodząca z XVII w.


Kościół w Ciechanowicach zachował bardzo bogate wyposażenie renesansowe. Ołtarz kościoła pochodzi z 1600 roku bogato zdobiony przez P. Meynera, a ambona z 1603 roku. Ambona kościoła wspierana jest na bardzo dekoracyjnej cienkiej kolumnie, której kosz zdobiony jest wizerunkami proroków. Ponadto na płycinach schodów widnieją sceny z życia Chrystusa, a całość dodatkowo zdobią dekoracje roślinne. Ołtarz boczny, kamienna chrzcielnica, krucyfiksy oraz obraz olejny pochodzą z XVII wieku.Na terenie kościoła w Ciechanowicach znajduje się duży zespół epitafiów renesansowych, barokowych i nagrobków. Umieszczone są na wieży kościoła i nawie w kaplicy grobowej. Należą do K. von Hubergha von Furstensteina oraz von Reichenbachów. Całopostaciowe nagrobki są bogato zdobione w dekoracje roślinne i okuciowe.


Drukuj   E-mail

Polub nas!

Modernizacja Portalu RudawyJanowickie.pl zrealizowana przez Fundację Equus Aresnus.

Projekt współfinansowany przez Województwo Dolnośląskie.