Wykuty z kamienia średniowieczny krzyż, na którym widnieje napis „MEMENTO” – „pamiętaj”. W okresie średniowiecza i wczesnego renesansu zgromadzenia zakonne używały pozdrowienia „MEMENTO MORI”- „pamiętaj, że umrzesz”- znaczenie tego pozdrowienia miało przypominać o doczesności życia.
Człowiek rodzi się nagi i taki też odchodzi, więc dążenie do pozyskiwania dóbr materialnych niczego nie daje. Gdy odchodzimy i tak je zostawiamy.
Krzyż stoi samotnie między na miedzy, między polami. Z uwagi na próby kradzieży, na pewien czas krzyż został przeniesiony w pobliże gospodarstwa w Miedziance. Później jednak wrócił na swoje miejsce.
Możemy do niego dotrzeć jadąc szosą z Janowic Wielkich w stronę Miedzianki. Znajduje się on po lewej stronie od drogi (około 50-60 m), jeszcze przed pierwszymi zabudowaniami Miedzianki, na małej skarpie. Dobrym punktem orientacyjnym jest słup wysokiego napięcia stojący w polu. W okresie wegetacji krzyż może być trudno widoczny z uwagi na trawy i zboża go okalające.
Krzyże pokutne to monolityczne obiekty, wykuwane z jednego bloku kamienia. Przeważnie z miejscowego surowca (granit, bazalt, zelepieniec, piaskowiec). Wznoszone przez zabójców w miejscach popełnionych zbrodni (najczęściej były to odludne miejsca w lasach przy drogach).
Zdarzało się też tak, że krzyż taki wystawiała rodzina za pieniądze mordercy, przy kościołach lub na rozstajach dróg. Miały one skłaniać do refleksji i modlitwy za duszę zamordowanego i mordercy.
Zwyczaj wystawiania krzyży lub kapliczek pokutnych panował prawdopodobnie od XIII wieku do połowy XIX wieku.
Morderca oprócz wystawienia krzyża był zwykle zobowiązany do:
- pokrycia kosztów pogrzebu,
- przewodu sadowego,
- łożenia na utrzymanie rodziny zamordowanego,
- zamówienia mszy,
- zakupu świec na potrzeby kościoła
- odbycia boso pielgrzymki do miejsca świętego (Rzym, Jerozolima, Akwizgran).
Bywało też tak, że stosowano wobec mordercy inne kary takie jak:
- stanie pod pręgierzem,
- przejście przez wieś nago,
- klęczenie nad otwartym grobem z narzędziami zbrodni,
- przejście na klęczkach parokrotnie wokół cmentarza ze świecą,
- sprzątanie miasta.
W początkach stawiania krzyży, były one prostymi formami kamiennymi bez rytów, które w następnych okresach zmieniały formę. Miały one rzeźby narzędzi zbrodni - noża, kuszy, wideł, toporów, mieczy, itp. Zdarzały się też krzyże z napisami informującymi o miejscu, czasie, sprawcy, narzędziu mordów.
Na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego znajdują się trzy krzyże pokutne: w Bukowcu, Janowicach Wielkich i Miedziance.