Krzyż Pokutny w Pisarzowicach

Znajduje się na wzniesieniu na Starym Trakcie Kamiennogórskim (polna droga, niebieski szlak turystyczny), które oddziela dolinę Żywicy od Białki, pod drzewem na wysokości około 538 m n.p.m. W odległości około 900 m od dawnego przejazdu kolejowego.

Krzyż jest uszkodzony, ma odłamane ramiona, ponadto zachowała się tylko dolna część rytu (może być to nóż?). Wymiary krzyża to 45x101x17 cm.

Krzyże Pokutne są do dnia dzisiejszego pomnikami prawa średniowiecznego.

Przypominają o zbrodni i tragedii jak się kiedyś wydarzyła. Tamtejsze prawo nakazywało mordercy wyrokiem sądu do pokrycia kosztów pogrzebu, zmówienia mszy, niejednokrotnie odbycia pielgrzymki, dostarczeniu do kościoła określonej ilości wosku, łożenia na rodzinę zamordowanego, zapłacenia za piwo podczas rozprawy oraz wystawienia krzyża kamiennego lub kapliczki.

Kiedy wszystkie wymagania sądu zostały spełnione, morderca nie był pociągany do dalszej odpowiedzialności. Następnie rodzina ofiary godziła się przy krzyżu z mordercą wyrzekając się zemsty.

Prawo takie obowiązywało na Śląsku od 130 roku do 1500 roku. Z kolei tradycja stawiania krzyży przetrwała do XVIII wieku i to nie morderca stawiał krzyż, lecz rodzina ofiary dla upamiętnienia zbrodni.

 

Na krzyżach wykuwano narzędzie zbrodni: szable, miecze, oszczepy, dzidy, widły topory, strzały.

 


Drukuj   E-mail

Polub nas!

Modernizacja Portalu RudawyJanowickie.pl zrealizowana przez Fundację Equus Aresnus.

Projekt współfinansowany przez Województwo Dolnośląskie.