Mokradła Trzcińskie

Odsłony: 44325

Mokradła Trzcińskie stanowią obszar kilkudziesięciu hektarów torfowisk. Dawniej teren ten był o wiele rozleglejszy. W latach 60-tych duża część tego obszaru została zmeliorowana, co doprowadziło do ograniczenia środowiska torfowego.

Obecnie niewielki fragment torfowisk zachował się między Janowicami Wielkimi, a Trzcińskiem. Przez środek mokradeł prowadzi szlak, który łączy te miejscowości.W tym szczególnie bogatym przyrodniczo ternie można spotkać wiele chronionych i rzadkich roślin, grzybów i zwierząt. W śród roślin należy wymienić mszara wełniankowego, kobierce torfowca odgiętego, rosiczkę okrągłolistną, żurawinę błotną, stoplamka plamistego i szerokolistnego, tojada dzibowatego, rzadkie na tym terenie rośliny torfowe jak wełnianka pochwowa, siedmiopalecznik błotny, fiołek błotny oraz wiele innych roślin. 

Mokradła Trzcińskie są również siedliskiem bardzo rzadkich i chronionych grzybów, zwłaszcza grzybów torfowych wpisanych do czerwonej listy zagrożonych wyginięciem. Należą do nich m.in.: hełmówka błotna, maślanka torfowiskowa, popielatek torfowiskowy. Chroniony jest też rzadki podgrzybek pasożytniczy i szmaciak gałęzisty.

 

 

Zagrożeniem dla torfowiska obecnie jest ekspansja obcych gatunków. Na obszarze porośniętym przez mszary i brzezinę bagienną, zaczyna pojawiać się sosna wejmutka. Niebezpiecznym gatunkiem jest tawuła wierzbolistna, która jest rośliną bardzo ekspansywną. Może ona opanować teren i zagłuszyć pierwotną roślinność.

Cały obszar mokradeł jest niewątpliwie atrakcją przyrodniczą i krajobrazową, która z pewnością zachwyci odwiedzających ją turystów.

W przyszłości przewiduje się objęcie tego terenu ochroną w formie rezerwatu. 

Literatura:
"Przyroda Sudetów Zachodnich", tom 2. Red. A. Paczos. Wyd. Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze. Jelenia Góra 1999.
Drukuj